Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cumartesi 25.12.2010 09:35
Güncelleme: Cumartesi 25.12.2010 10:30
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun batı kesimleri parçalı ve bulutlu, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya, Isparta, Kocaeli, Yalova ve Sakarya çevreleri aralıklı sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde1 ila 3 derece artacak. Genellikle mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerinde, yoğun sisli geçen illerde mevsim normallerinde seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli (50-80 km/s)olarak esecek.

UYARILAR

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:
Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SİS UYARISI: Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere sis beklendiğinden özellikle ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Marmara ve Kıyı Ege'de Güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (50-80 km/s) eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, Çatı uçması, Ağaç devrilmesi, Soba ve Dğalgaz kaynaklı zehirlenmeler vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Balıkesir) ile zamanla İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/s) olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kıyı Ege aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar kıyı kesimlerinde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. İç kesimlerde bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis görülecek.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, batısı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Antalya ve Isparta çevreleri sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu ve yer yer yoğun olmak üzere sisli geçecek. Sabah saatlerinde kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde sis ile birlikte, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...