Talih kuşunu küstürenler

Ayhan Yalçınkaya 1995'te büyük ikramiyenin yarısı 10 milyarın sahibi oldu. Hemen memurluğu bıraktı, herkese yardım etti. Ardından birçok iş denedi ama bir türlü başarılı olamadı. Birgün baktı ki parasız kalıp bankalara borçlanmış. 6 yıl uğraştıktan sonra yeniden memurluğa döndü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Edirne'de yaşayan Ayhan Yalçınkaya'nın hayatı 1995'te kazandığı 10 milyar liralık ikramiye ile tamamen değişti. Sosyal Sigortalar Hastanesi'nde memur olarak çalışırken istifa edip kendi işini kurmaya karar veren Yalçınkaya, hiçbir işte dikiş tutturamayınca servetini kısa sürede tüketti. "Çok şükür başımı sokacak evim ve arsam var" diyen Yalçınkaya istifa ettiği memuriyete dönmek için 6 yıl uğraştı. Şansın ikinci kez kapısını çalacağına inanan Yalçınkaya haklı çıktı ve binlerce kişinin katıldığı memuriyete geri dönüş atamaları için yapılan çekilişte talihinin yardımıyla işine kavuştu . Dört ay önce, zengin olup bıraktığı işine geri dönen Yalçınkaya şimdi bir çocuk kadar mutlu. Milli piyango biletini tutmaya bile tövbe eden Yalçınkaya "Alnımın teriyle kazandığım paranın bereketi gibisi yok" diyor.

YARIM BİLET ALDI

Memur Ayhan Yalçınkaya her ay yaptığı gibi 1995'te 30 Ağustos Zafer Bayramı şerefine 20 milyar ödülün verildiği Milli Piyango için seyyar biletçiden bir yarım bilet satın aldı. Çekilişin ertesi günü arkadaşlarıyla birlikte biletini kontrol eden Yalçınkaya sevinç çığlıkları arasında milyarder olduğunu öğrendi. "Haber öyle çabuk yayıldı ki eve gittiğimde eşim 10 milyar kazandığımı biliyordu" diyen Yalçınkaya'nın ilk işi biletini notere onaylatmak oldu. Artık hayatı tamamen değişen Yalçınkaya bankaya yatırdığı parasını nasıl işleteceği ile ilgili hayaller kurmaya başladı. İki çocuk babası olan talihli, işini seviyor ve bırakmayı düşünmüyordu. Ancak arkadaşları, "Artık milyardersin, bırak da bir gariban çalışsın" deyince istifa etmeye karar verdi. Yalçınkaya "O dönem başhekimim gitmemem için yalvarmıştı. Keşke onu dinleseymişim" diyor.

NE ÇOK AKRABA VARMIŞ

Bir günde istifasını veren Yalçınkaya'nın çevresi bir anda tanımadığı akrabalarla dolmuştu. Borç isteyenleri kıramayan Yalçınkaya elinden geldiğince dostlarına yardım etmeye çalıştı. Bu arada 7 daire, 5 dönüm arsa ve iki otomobil alan Yalçınkaya kendi işini kurmak için kolları sıvadı. Önce bir rot-balans dükkânı açan talihli, kısa süre sonra babasıyla anlaşmazlıklar yaşamaya başladı. İşleri ters giden Yalçınkaya dükkânını kapatıp şansını tuhafiyecilikte denemeye karar verdi. Aile içi anlaşmazlıkları gittikçe artan, diğer yandan da tutunduğu işlerde dikiş tutturamayan Yalçınkaya otomobil kiralama işine kalkışınca parasının büyük bölümünü tüketti. O dönem her şeyi bırakıp Bursa'ya yerleşmeye karar veren genç adam, bu kararından da babası felç geçirince vazgeçmek zorunda kaldı. Yanlış yatırımlarla parasını kaybeden Yalçınkaya bir de bankalara borçlandı. Evlerini ve otomobillerini satmak zorunda kalan Yalçınkaya 2 yıl boyunca işsiz kaldı.

İŞİNE DÖNMEK İÇİN 6 YIL UĞRAŞTI
"İşsiz güçsüz kalınca bir anda yanımdaki tüm akrabalarım dağıldı. Zor günümde kimseyi yanımda bulamadım" diyen Yalçınkaya o dönem memuriyete dönmeyi kafasına koydu. Çalışma Bakanlığı'na dilekçe verip defalarca başvuruda bulunan Yalçınkaya tam 6 yıl boyunca memuriyete dönme mücadelesi verdi. Bu arada Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin koruma görevlisi olarak işe başlayan Yalçınkaya, bankaya olan borçlarının da çoğunu ödemeyi başardı. "Şans sana ikinci defa gülmez. Boşuna uğraşma, memur olamazsın" diyen arkadaşlarına inat yılmayan Yalçınkaya'nın başına talih kuşu ikinci defa yine Ankara'da çekilen kurada kondu. 4 ay önce memuriyete dönüş atamaları için yapılan çekilişte binlerce kişinin arasından kendi isminin çıkmasını "İkinci piyango" olarak nitelendiren Yalçınkaya şimdi Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nde memur olarak çalışıyor ve çocuklar gibi mutlu.

BUGÜN NELER OLDU