Ege Denizi'nde deprem

Ege Denizi'nde 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 26.12.2010 09:24 ABONE OL
Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamaya göre, saat 07.08'de merkez üssü Ege Denizi olan 4.4 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi.

Depreme en yakın yerleşim yerlerinin Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Kaleköy, Bademli, İmroz, Zeytinliköy ve Karaca olduğu belirtildi.

GNFE TÜRKİYE BAŞKANI PROF. DR. ERCAN: ''BU DEPREMİN ARKASINDAN BÜYÜK BİR DEPREMİN GELECEĞİ SÖYLENEMEZ''

Deprem Kestirme Ağı (GNFE) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Ege Denizi'ndeki 4.4 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, Ege Denizi ile Batı Anadolu'nun gergin olduğunu, büyük depremi üretmeden önceki sancılarını sürdürdüğünü belirtti.

Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, 8.6 kilometre derinlikte oluşan depremin, Kuzey Anadolu'nun kuzey kolunun Ege uzantısı üzerinde, Limni Adası'nın kuzeyinde meydana geldiğini ifade etti.

Depremde yıkımın olmadığına işaret eden Ercan, 29 Aralık 2008 günü meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin de son depremin odak konumunda, 8.6 kilometre derinde oluştuğunu hatırlattı.

Saros Körfezi'nde 23 Aralıkta 4.0 büyüklüğünde bir deprem daha olduğunu ve Edirne'nin güneyinden geçen, süpürtü (tsunami) üreten ''Saros Kolu'' üzerinde meydana geldiğini ifade eden Ercan, İstanbul ile Tekirdağ kollarının göreceli olarak dingin olduğunu vurguladı.

''Bir yıldır vurguladığım gibi Ege Denizi ile Batı Anadolu gergindir. Büyük depremi üretmeden önceki sancılarını sürdürmektedir'' ifadesini kullanan Ercan, şunları kaydetti:

''Kuzey Anadolu kırığının en batı kolu üzerinde olan deprem, ileride burada beklenen 7.0 ile 7,4'lük bir depremin olacağı yeri, güneybatı-kuzeydoğu doğrultulu kırılmayı, 7 ile 12 kilometre derinlikteki odak derinliğini belirtici niteliktedir. Kuzey Anadolu kırığının Kuzey Ege'deki uzantısı olarak belirtilen bu bölümde yer gevrek olduğundan öncü depremcikler üretmektedir. Jeofizik bakımından, beklenen büyük depremin işleyişi üzerine verdiği bilgi bakımından önemlidir. Depremin bir öncüsü olmamıştır. Ancak, ilk 12 saat içinde 4'ten küçük depremcikler beklenir. Bu depremin arkasından büyük bir depremin geleceği söylenemez. Ancak, bu bölgede bir gerginlik birikiminin, Kuzey Anadolu kırığı boyunca toplandığını gösterir. Bu depremin ardından, büyük bir deprem beklendiğine ilişkin bir bilgi yoktur.''

BUGÜN NELER OLDU