Yine çaycılık yapıyor

2003'te Sayısal'dan yaklaşık 900 bin lira kazanan Ordulu Hayri Kaya, parasını aynı hızla kaybetti. Hapse bile düşen Kaya, yine çaycılık yapıyor. Bir daha para çıkarsa fakirleri sevindirecek

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
Bir bankada çaycılık yapan Ordu Perşembeli Hayri Kaya'nın hikâyesi 5 Ocak 2003'te Sayısal Loto'dan kazandığı 844 bin 156 bin 90 liralık ikramiye ile başladı. Kaya çekilişi evindeki televizyondan izliyordu. Topların tamamı sıralandığında Kaya'nın hayatı artık tamamen değişmişti. Yan yana sıralanan rakamlar Kaya'nın yaklaşık 900 bin lira kazandığını belgeliyordu. Genç talihli haberi ilk önce eşine ve anne babasına verdi. Ancak kısa sürede Kaya'nın ikramiye kazandığını duymayan kalmamıştı.

İKİ AYDA 4'TE BİRİNİ HARCADI
Bir gecede zengin olan çaycı Kaya'nın çevresi akraba ve arkadaşlarıyla dolmaya başladı. O günleri "Para çıktığını duyan eve koştu. Beni çaycı olarak çalıştığım bankada müdürün odasına kilitlediler" diye anlatıyor ve kendisine ilk iş olarak son model bir cip aldığını söylüyor. Kaya, "Para her ay iyi faiz getiriyordu. Eve sabah 06.00'da dolmaya başlayan misafirlerin tek derdi paraydı. Kimseyi geri çevirmedim" diye anlatıyor. Zenginliğin büyüsüne kapılan genç adam, parasını hızla harcamaya başladı. Hatta iki ayda 200 bin lira harcadığı için çalıştığı bankanın müdürü ikazda bulununca İstanbul'a gitmeye karar veren Kaya'yı babası "mafyanın eline düşersin" diyerek geri döndürdü.

5 AY HAPİS YATTI

Kalan parasıyla iş kurmaya karar veren Kaya, bir arkadaşının ısrarıyla yağ işine girdi, tabii tüm masrafları o karşılayacaktı. Kısa sürede başarısız olduklarını anlayan Kaya, farklı alanlarda girişimlerini sürdürdü. Halı sahacılıktan PVC sektörüne kadar birçok işe girdiğini hiçbirinde tutunamadığını söyleyen Kaya, "Hatta ağabey dediğim bir belediye başkanının adını verip, 'Paraya sıkışmış yardımcı ol ama parayı götürüp sen verme' dediler, inanıp aracı sandığım kişilere verdim, dolandırıldım" diye anlatıyor başına gelenleri. Bir de balcılık işinde dikiş tutturmak isteyen Kaya, belki de en çok bu işten zarar gördü. Bal karşılığı 34 bin liralık senet verdiğini ancak geri alamadığını söyleyen Kaya, "Senetleri ödediğim halde geri alamadım. Beş ay cezaevinde yattım. Orada hayatı ve gerçek arkadaşlarımı tanıdım" diyor. Kurduğu işlerde parasını tüketen, üstüne borçlanan Hayri Kaya'nın kazandığı parayla aldığı tek evinin kapısına da icra geldi. Genç adamın evi de artık icradan satılmıştı. Kaya'nın ailesi akrabalarına hatta bir süre camiye sığındı. Hayri Kaya yüzüne gülecek ikinci şansı da plan yaparak bekliyor. " Bu kez kafamı kullanacağım. Asla bilmediğim işe girmeyeceğim" diyen Kaya alacaklarını şöyle sıralıyor: " Bir ev ve Türk malı otomobil." Arabasıyla Türkiye'yi gezip fakir fukarayı sevindireceğini belirten Kaya " Gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup sevindireceğim. Bu kez paramı hayır işlerinde kullanacağım" diyor.

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ