İskele halatına takılan lastik, işçileri öldürdü

Maltepe'de, bir binanın dış cephesini boyayan iki işçi, yoldan geçen otomobilin iskeleyi yerinden oynatmasıyla 6'ncı kattan düşerek yaşamını yitirdi. Olaydan sonra şoka giren sürücü, gözaltına alındı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL

İstanbul'da görülmez kaza... Maltepe'deki bir binanın dış cephesinde boya çalışması yaparken iskeleden düşen iki işçi hayatını kaybetti. Fındıklı Mahallesi Göksu Sokak'ta 8 katlı binanın dış cephesine boya yapmak amacıyla iskele kuruldu. 45 yaşındaki Akif Dolu ile 47 yaşındaki Ali Tezbaşaran, binanın 6'ncı katında kurulu olan iskelede çalışma yaparken, iskeleyi yükseltmeye yarayan halatın ucu yoldan geçen Arif İkiz'in kullandığı aracın lastiğine dolandı. Aracın halatı çekmesi sonucu iskelenin bir bölümü, binanın duvarından ayrılarak eğildi ve iki işçi aşağı düştü. Düşme sonucu hayatını kaybeden işçilerden Tezbaşaran, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu'na, Dolu ise Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

ADLİYEYE SEVK EDİLECEK

Aracın sürücüsü 37 yaşındaki Arif İkiz ise polis tarafından gözaltına alınarak Küçükyalı Polis Merkezi'ne götürüldü. Olay sırasında, iskeleye malzeme çıkarılmasına yardımcı olan Memduh Şahinkaya, iskelenin dibinde duran ipin üzerinden aracın geçtiğini ve ipin aracın tekerleğine dolandığını söyledi. Aracı uyarmaya çalıştığını ancak aracın mesafe aldıktan sonra durduğunu, işçilerin de bu sırada iskeleden aşağı düştüğünü belirten Şahinkaya, "Ali, sabah bana 'Sen iskeleden korkarsın, sen çıkma nalbura git' dedi. Yoksa ben de çıkacaktım" dedi. Olayın şokundan uzun süre çıkamayan sürücü Arif İkiz'in polisteki ifadesinde halatı fark edemediğini, sesi duyup durduktan sonra ise geç olduğunu gördüğünü belirttiği öğrenildi. İkiz'in ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU