7 ay sonra İstanbul'a döndü

Filistin'e insani yardım götürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara Gemisi, 7 ay önce ayrıldığı İstanbul'a geri döndü. 9 Türk'ün öldüğü gemiyi Sarayburnu'nda binlerce kişi Türk ve Filistin bayraklarıyla karşıladı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 26.12.2010 09:35 ABONE OL
"Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım" sloganıyla 37 ülkeden 578 aktivist ile 22 Mayıs günü Sarayburnu'ndan yola çıkan gemi 31 Mayıs sabahı uluslararası karasularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramıştı. Saldırıda 9 Türk hayatını kaybederken, 54 aktivist de yaralanmıştı.

Gemi, İsrail'in Aştod limanına çekilirken, İsrail, Türkiye'nin baskıları sonucu filodaki bütün aktivistleri 24 saat sonra serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Olaydan 69 gün sonra 7 Ağustos 2010 tarihinde Türkiye'ye teslim edilen Mavi Marmara Gemisi, İskenderun limanında uzun bir süre tamir ve bakıma alındı.

Sadece motor kısmı tamir edilen gemideki kan ve kurşun izleri ise yaşanan katliamın bir belgesi olarak kalması için silinmedi. Tamir edildikten sonra Çanakkale Kepez limanına çekilen gemi, İstanbul'a gelmek için dün gece yola çıktı. Teknik ve hukuki nedenlerden dolayı kaptan ve gemi mürettebatı dışında kimsenin alınmadığı gemiye, İstanbul sınırlarına girdikten sonra İHH üyeleri ve aktivistlerin bulunduğu gemi ve tekneler eşlik etti.

Saldırıda ölenlerin fotoğraflarından hazırlanan pankartın asıldığı Mavi Marmara Gemisi, Sarayburnu limanında bekleyen kalabalık tarafından "Türkiye-Filistin omuz omuza" sloganlarıyla karşılandı. Limanda bekleyen İHH İnsani Yardım Vakfı üyeleri, İsrail'in saldırısında ölen ve yaralananların yakınları, aktivistler ve kadın, erkek binlerce kişi Mavi Marmara'yı, Türk ve Filistin bayraklarıyla karşıladı. Geminin limana gelmesiyle birlikte Türk ve Filistin bayraklarının renklerinden oluşan balonlar gökyüzüne bırakıldı.

BUGÜN NELER OLDU