Mavi Marmara'ya mürettebatla izin

Kepez Limanı'nda İstanbul'a hareket edecek Mavi Marmara'yla gelmek için toplanan aktivistlere gemiye binme izni verilmeyince protestolar yaşandı

Pazar 26.12.2010
Güncelleme: Pazar 26.12.2010
ABONE OL
Türkiye'den Gazze'ye insani yardım malzemesi götürürken 31 Mayıs'ta İsrail askerlerinin baskını sonucu 9 Türk'ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi bir süredir Çanakkale Kepez Limanı'nda bekliyordu. İHH'nin etkinliğiyle şehit yakınları, aktivistler ve basın mensupları gemiyle dün gece yarısı İstanbul'a hareket edecekti. Otobüslerle çeşitli illerden gelen yolcu adayları bu seyahate izin verilmediğini öğrenince şoke oldu. Ardından hareketli saatler başladı. Marşlar, sloganlar ve tekbirlerle durum protesto edildi. Liman kapısında güç bekleyiş başladı.

NEDEN İZİN YOK

Kabotaj kanunu yabancı bayraklı bir gemi bir limandan başka bir limana yolcu taşıyamıyor. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, geminin sadece tersaneye gitme izni olduğunu belirterek, "Teknik ve hukuki nedenlerle gemiye kaptan ve merettebat dışında kimsenin binmesine izin vermemek zorundayız, onların hayatını tehlikeye atamayız" dedi. Gemi saat 01.00 sıralarında İstanbul'a hareket etti.