Aşk, vize engeline takıldı

Seyyar satıcılık yaparken tanıştığı çocuk bakıcısı Nazoket İsmailova ile yedi ay önce Özbekistan'da evlenen Hasan Duyan, vize engeli nedeniyle eşine kavuşamıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 27.12.2010 ABONE OL
Genç yaşta geçirdiği trafik kazası sonucu bir bacağını kaybeden Hasan Duyan ile Maltepe'de bir ailenin yanında çocuk bakıcılığı yapan Özbek Nazoket İsmailova geçen yıl tanıştı ve kısa süre içinde evlenmeye karar verdi. Seyyar satıcılık yapan Hasan Duyan ile Nazoket İsmailova, bu amaçla başvuruda bulundu. Ancak, İsmailova vize süresini geçirdiği için evlenemeyeceklerini öğrendiler. Nazoket İsmailova ile evlenmek için önce vize geciktirme cezası olan 700 lira ödeyen Hasan Duyan, Özbekistan Konsolosluğu'na başvurdu. Çiftin evlenmeleri için önce Özbekistan'a gitmeleri gerektiği ortaya çıktı. Mayısta İstanbul'dan Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e giden çift, 12 saatlik otobüs yolculuğunun ardından İsmailova'nın doğup büyüdüğü Harizin Hiva köyüne vardı. Özbekistan kanunlarına göre evlilik yapan çift, Türkiye'ye dönmek için konsolosluğa başvurdu. Bu kez de Nazoket İsmailova, bir önceki gelişinde vize süresini geçirdiği için engelle karşılaştılar. Hasan Duyan, eşi Nazoket'i Özbekistan'da bırakarak Türkiye'ye döndü. Defalarca ülkesinin Dışişleri Bakanlığı'na başvuran Nazoket İsmailova ise gerekli vizeyi alamadı.

'AMACIMIZ YUVA KURMAK'
Yedi aydır eşine vize verilmesini bekleyen Hasan Duyan, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarına başvurarak yardım istedi. İçişleri Bakanlığı, Duyan'a eşinin Türkiye'ye girişi için engel olmadığını, Özbekistan'ın vize vermediğini belirtti. Hasan Duyan, "Birbirimizi çok seviyoruz ve tek amacımız Türkiye'de mutlu bir yuva kurmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU