Bal kraliçesi'ne şah damarı ameliyatı

Yaşadığı köyde 40 yıldır arıcılık yapan Sündüz ninenin, tıkanan şah damarı yalnızca lokal anestezi yapılarak özel bir ameliyatla açıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 27.12.2010 ABONE OL
Çankırı'nın Tüney köyünde 40 yıldır arıcılık yapan ve bölgede "Bal Kraliçesi" olarak adlandırılan 84 yaşındaki Sündüz Özdemir'e "konuşa konuşa" şah damarı ameliyatı yapıldı. Tüm dünyadan hasta başvuruları alan ve beş yıldır uyguladığı özel teknikle tıkalı damarları açan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko, bu kez de Sündüz Özdemir'i hayata döndürdü. 2008'de, boynunun her iki tarafındeki damarlar tıkandığı için ozon tedavisi gören ancak ağrıları bir türlü dinmeyen Sündüz Nine, "Namaz kılarken başımda ateşlenme oldu. Oğluma söyledim, beni hemen Ankara'ya götürdüler. Doktor, 'Boyun damarlarını çok kötü buldum. Şah damar da yüzde 95 kapalı. Ameliyat edersek felç olabilirsin, masada kalabilirsin. Ameliyat olma, sana faydası olmaz' dedi. İki yıl böyle yaşadım. Sonra torunum televizyonda Dr. Yusuf Kalko'yu duydu, internette araştırdı ve hemen İstanbul'a geldik" diyor.

'KONUŞARAK YAPIYORUZ'
Sündüz Özdemir, "Yusuf Bey, beni ameliyat ederken tam bayıltmadı, hatta ameliyatta benimle sohbet etti. Ona arılarımı anlattım. Allah ondan razı olsun. Ondan başka hiçbir doktor ameliyata yanaşmadı. Her an felç tehlikesiyle yaşadım. Ama şimdi şah damar açıldı. Artık arılarımla içim rahat bir şekilde ilgilenebileceğim." Medical Park Bahçelievler Hastanesi Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko da, ameliyatle ve Sündüz Nine'nin durumuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Hasta 80 yaş üzerinde. Şah damarı nerdeyse tamamen tıkalıydı. Biz bu hastaları sadece lokal anestezi altında küçük sesi ile konuşa konuşa ameliyat ediyoruz. Sündüz hanımı da bu şekilde, başarı ile ameliyat ettik. 30 dakika süren bu ameliyat sonrası yatağına aldık. Ertesi gün de sağlıklı bir şekilde köyüne yolcu ettik. Minimal damar cerrahisi; yüksek riskli, ileri yaş hastalarda hayat kurtarıcı sonuçlar vermektedir. Genellikle hasta ve yakınlarının 'Bu yaşta ameliyat olur mu' diye haklı endişeleri mevcut. Ancak uyguladığımız teknikle, bu hasta grubunda oldukça başarılı sonuçlar alıyoruz."

ÇANKIRI NAMAZ VAKİTLERİ