Rita Hala'nın piyanosu sustu

Ömrünün büyük bölümünü çocuklara piyano dersi vererek geçiren Rita Meter, 102 yaşında hayata veda etti. Rafi Portakal'ın halası ve piyano hocası olan Meter'e öğrencileri "Rita Hala" diye hitap ederdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
Ünlü müzayedeci Rafi Portakal'ın piyano hocası olan halası Rita (Portakal) Meter 102 yaşında hayata veda etti. Uzun yaşamının sırrını Beethoven, Bach, Chopin'in eserlerine bağlayan Meter'in ölümü, öğrencilerini çok üzdü. Hiç çocuğu olmayan Meter, anne şefkatiyle yaklaştığı öğrencilerine piyano çalmayı öğretiyordu. Meter'in ölüm haberini alan yakınlarının ilk tepkisi "Onun ölümü piyanosunu öksüz bıraktı" oldu. Herkesin "Rita Hala" şeklinde hitap ettiği piyano sanatçısı Meter, piyano çalarken parmaklarından etrafa saçılan notalarla herkesi büyülüyordu.

MÜZİKLE BESLENDİ

Rita Meter 1908 İstanbul doğumluydu. Annesi Verjin Portakal'ın piyano merakı ve evlerinde hiç dinmeyen piyanonun sesi, onu ve ablasını hiç dinmeyecek bir müzik sevdasının içine soktu. Rita Meter, çok sevdiği İstanbul'da konservatuvardan mezun olduktan sonra Sarkis Meter ile evlendi. Ancak eşi kısa bir süre sonra rahatsızlanarak, hayata veda etti. Hiç çocukları olmadı. O, çocuk sevgisini de piyanosuyla yaşattı. Çocukların piyano hocası oldu. 4 yaşındaki minikleri müzikle tanıştırdı. Yetenekli çocukları ilk o keşfetti. Onun yetiştirdiği çocuklar, daha sonraki yıllarda konservatuvarda başarıdan başarıya koştu. O bütün çocukların "Rita Hala"sıydı. Onlara yemekler pişiriyor, karınlarını doyuruyor, piyanosunun başına geçip, Beethoven'ı öğretiyordu. 40 yıl boyunca her sene tüm öğrencilerini bir araya getirdi. Onları bir resitalle buluşturdu. 92 yaşına kadar hiç piyanosunun başından ayrılmadı. Gıdasına, egzersizlerine dikkat etti. 102 yaşına kadar hiçbir kronik rahatsızlığı olmadan yaşadı. Ancak, yaşlılığa bağlı gelişen sendromla hayatını kaybetti. Rita Hala tam bir İdil Biret hayranıydı.

'SEVGİ DOLUYDU'
Yeğeni Rafi Portakal'ın kızı Maya Portakal, Rita Halası'nı "sevgi dolu bir insandı" diye tanımlarken, şunları söyledi: "Rita Hala, benimde piyano hocamdı. 4 yaşından 17 yaşına kadar onunla Şişli'deki evinde buluşup, piyano çaldık. Sadece piyanonun nasıl çalındığını değil, sahneye nasıl çıkılır, hangi kıyafetler giyilir gibi tüm detaylarla ilgilenirdi. Onunla yaptığım dersler hayatımın en güzel zamanlarıydı. Rita Hala piyano çalarken ortaya çıkan müzik ahengi her zaman kulaklarımda." Rita Meter, önceki gün Feriköy Surp Vartanantz Ermeni Kilisesi'ndeki ayinden sonra sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

BUGÜN NELER OLDU