Venedik’e rakip İzmir

İzmir'de dün sabah erken saatlerde başlayan şiddetli yağış, Çiğli ve Karşıyaka'yı göle döndürdü. Birçok ev ve işyerini su basarken, mahsur kalan kişiler botlarla kurtarıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
İzmir'de, dün sabah erken saatlerde başlayan şiddetli yağmur, kentte hayatı adeta felç etti. Karşıyaka'daki Bostanlı Deresi'nde istinat duvarının yıkılması sonucunda birçok cadde ve sokağı su bastı. Çiğli'de de Maltepe Deresi taşınca Demirköprü çevresinde benzer görüntüler yaşandı. İstasyonaltı Mahallesi'nde oturan ve sabah erken saatlerde kalkarak işe gitmek için evlerinden çıkmak isteyen vatandaşlar saatlerce mahsur kaldı. Yardıma koşan İZSU ve Acil Kurtarma Sağlık Projesi (AKS 110) ekipleri, işlerine ya da okullarına gitmek için apartman girişlerinde bekleyen vatandaşları, Zodyak botlarla güvenli yerlere kadar taşıdı. Ekipler, sabah erken saatlerden itibaren aralıksız olarak çalışmalarını sürdürürken, baskınların yaşandığı cadde ve sokaklarda biriken suları tahliye etmek için büyük çaba sarfedildi. Belediye ekipleri bir yandan iş makineleriyle dere yataklarını ve kanalizasyonları açmaya çalıştı. Yolların su altında kalması nedeniyle sürücüler de zor anlar yaşadı.

'EVDEN BOTLA ÇIKTIK'
Apartmanında mahsur kalan ve işe gidebilmek için ekiplerden yardım isteyen 26 yaşındaki şehir planlama uzmanı Yelda Yalçın "İzmir gibi bir kentte evden işe gidebilmek için apartmandan botla çıkıyoruz. Şehir plancılığına gereken önem verilmediği için bu durumdayız. Şehre yağmur yağdı ve mahalleyi su bastı. Apartmandan çıkamadığım için işe gelemiyorum desem buna hiçbir patron inanmaz" ifadesini kullandı.

DENİZİN RENGİ DEĞİŞTİ
İstasyonaltı Mahallesi sakinlerinden Halil Cengiz Soğancıoğlu ise sabah saatlerinde yağan yağmurdan sonra tüm mahallenin sular altında kaldığını belirterek, "Hiç bir şeyden habersiz aşağı indiğimde apartmanın çıkışının sular altında olduğunu gördüm. Otomobilim arıza yaptı ve çalışmıyor. Apartman girişindeki elektrik panosu bile suyun altında. Bizim zararımızı kim ödeyecek?" dedi. Öte yandan Dikili ilçesinde de dün öğleden sonra etkili olan sağanak yağış yolları dereye çevirdi. Yayalar yollarda yürümekte zorlanırken araçlar yolda kaldı. Denize akan yağmur suları denizi toprak rengine çevirdi.

BUGÜN NELER OLDU