Mardin'e yeni vizyon

Üç din için de önemli bir merkez olan Mardin'i "marka" haline getirmek amacıyla düğmeye basıldı. Boyanan tarihi kapılar orijinaline dönüştürülecek, kapı tokmakları bile elden geçirilecek. Mardin kalesi de restore edilecek

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler açısından önemli bir merkez olan Mardin'i, Kudüs gibi "etki kenti" haline getirmek için özel bir çalışma yürütülüyor. Çalışma kapsamında, "Mardin Türkiye'nin ruhudur" yaklaşımından hareketle "4T" vizyonu oluşturuldu. Tarihsel Dönüşüm, Turizm, Ticaret ve Tarım projeleri birbirini tamamlayan halkalar biçimde işletilecek. AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'e büyük önem verdiğine dikkat çekerek, Tarihsel Dönüşüm Projesi'nin ilk adımının 2007 yılındaki genel seçimler sonrasında atıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'dan Ankara'ya dönüşünde kendisini uçağa davet ettiğini anlatan Yüksel, "Uçakta, Mardin'in gelecekteki vizyonuyla ilgili konuştuk. Bu süreçte Mardin'de Kentsel Dönüşüm Projesi devreye girdi. Sokak ıslah çalışmaları kapsamında ilk etapta kent, yıkılması gereken kaçak binalar ve iş yerlerinden arındırıldı. Ayrıca kent, turistlerin şikâyetlerine konu olan çöp yığınlarından kurtarıldı" bilgisini verdi.

ÇÖP YIĞINI KALDIRILDI
Diğer yandan Tarihsel Dönüşüm Projesi, Başbakan Erdoğan tarafından TBMM Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmeleri sırasında da "Mardin'de tam iki yüz on sekiz yıldır onarılmayan, tamir edilmeyen tarihi kaleyi biz şu anda tamir etmeye başladık" sözleriyle gündeme getirildi.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ