Sağanakta su baskını ve sel çilesi tarih oluyor

Esenler'deki Çinçin Deresi'nin ıslah çalışmalarında sona gelindi. Bir ay sonra bitecek proje 108 milyon liraya mal olacak

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 28.12.2010 ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler'deki Çinçin Deresi Islah Projesi'nin maliyetinin, istimlak bedelleriyle birlikte toplam 108 milyon lirayı bulacağını söyledi. İBB tarafından Esenler Çinçin Deresi'nde yürütülen soğuk su kolu, atık su, yağmur suyu ve dere ıslahı inşaatı projesini inceleyen Topbaş, bin 855 kilometre toplam uzunluğa sahip olan İstanbul derelerinin ıslah çalışmalarının sürdüğünü, bu derelerin 500 kilometresinin şehir içinde bulunduğu bilgisini verdi. Derelerin bir kilometresinin ıslah maliyetinin 5 milyon lira olduğunu belirten Topbaş, toplamda 2.5 milyar liralık bir maliyetin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

BİR AY SONRA BİTECEK

Kadir Topbaş, yağmur suyunu taşıyacak kanalın sağından ve solundan yapılacak kolektörlerle atık suyun arıtılacağını kaydetti. Islah çalışmasının bir ay içinde bitirilmesinin planlandığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, çalışmalar sona erdiğinde Esenler'in altyapı sorununun biteceğini de sözlerine ekledi. Trafiği yer altına aldıklarını kaydeden Topbaş, bu sayede ilçenin meydan sorununun da çözüleceğini belirtti.

Boğaza deniz hattı
Boğaz'daki kıyı trafiğini denize kaydırmak için planlanan ve ilk kez SABAH'ın duyurduğu Boğaz'da denizbüs modeline ilişkin Büyükşehir'den açıklama geldi. Açıklamada, Sarıyer'den başlayan seferlerin İstinye ve Beşiktaş'a uğradıktan sonra Kabataş'ta sona ereceği belirtildi. Beykoz-Üsküdar seferinin ise planlama aşamasında olduğu kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU