50 milyonluk vurgun

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
SİGARA kaçakçılarının Ambarlı gümrüğünde "ikiz konteynır" yöntemiyle 50 milyon liralık vurgun yaptıkları ortaya çıktı. Kaçakçılarının yıllardır Çin, Mısır, Kuzey Irak ve Türkiye rotasını kullandığını belirleyen güvenlik güçleri, bu hat üzerinde sıkı denetim yapınca, son dönemde yeni bir rotanın ortaya çıktığını belirledi. Çin- Dubai ve Mersin olarak belirlenen yeni rotayı tespit eden polis, çalışmalarını bu yöne kaydırdı. 8 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu Mali Şube ekipleri, İstanbul'da 28, Ağrı'da 12, Gaziantep'te 2, Manisa, Iğdır ve Şanlıurfa'da ise 1 olmak üzere 45 adrese eşzamanlı operasyon düzenledi. Sigara kaçakçılığı yaptıkları anlaşılan 29 kişi gözaltına alındı. Operasyonda ele geçirilen bir TIR'da piyasa değeri 3 milyon lira olan 464 bin paket sigara bulundu.

İKİZ KONTEYNER
Mali polisin operasyonundan haberi olan çete lideri Mehmet Sıddık İ., yurtdışına kaçmaya çalışırken son anda Atatürk Havalimanı'nda yapılan operasyonla yakalandı. Güvenlik güçlerini atlatmak için Çin'den aldıkları sigaraları önce Dubai'ye sonra da İstanbul'a sevk eden çetenin, bu sigaraları Ambarlı Gümrüğü'nden "ikiz konteynır" yöntemiyle rahatça yurda soktukları ortaya çıktı. Gümrüğe ikiz konteynır indiren çetenin gümrük memurlarına beyannamede katı atık bulunan konteynırı gösterdikleri, ancak çıkışta içinde sigara bulunan konteynırı gönderdikleri anlaşıldı. Çetenin bu yöntemle son 1 yılda yurda en az 50 milyon liralık kaçak sigara soktuğu belirlendi.

PKK BAĞLANTISI

Diğer yandan Çin'de yaptırılan ve insan sağlığı için ekstra zararlı olduğu belirlenen sigaralardan kaçakçılık çetesi lideri Mehmet Sıddık İ.'nin elemanlarıyla telefonla konuşurken, "Bu sigaraları ben içmem. Bunlar adam öldürür" sözleri dinlemeye takıldı. Adliyeye sevk edilen aralarında Mehmet Sıddık İ.'nin de olduğu 29 şüpheliden 9'u tutuklandı. İstihbarat kayıtlarına göre, uyuşturucu sevkıyatından artık eskisi kadar gelir sağlayamayan terör örgütü PKK'nın, daha karlı olan sigara kaçakçılığına yöneldiği öne sürüldü. Şüphelilerden 10'unun terör örgütü PKK bağlantılı olmaları dikkat çekti.