Habertürk çok korktu

SABAH'ın İstanbul'un ilçelerindeki önemli projeleri büyüteç altına almak için hazırladığı 6 günlük Metropol gazetesi Habertürk'te korkuya neden oldu

Perşembe 30.12.2010
ABONE OL
Sabah'ın, 6 günlük Metropol gazetesini süreli İstanbul eki zannederek korkan Habertürk, bazı haberlerin daha önce kendi sayfalarında yer aldığını savundu. Ancak, "Fransız öğrencilerin Esenler çalışması", "sokak çocuklarının rehabilitasyonu", "metro" gibi projelerin birkaç yıldır sürdüğünü, daha önce haber olduğu gibi bundan sonra da haber olacağını gözardı etti.

AYNI HABER, BİR HAFTA SONRA

Metropol, vatandaşları kendi bölgelerindeki, süregelen projeler hakkında derinlemesine bilgi sahibi yapmayı hedefliyordu. Sıcak kent haberleri ise SABAH'ın İstanbul sayfalarında okuyucuya aktarılıyordu. Buna rağmen Tarihi Yarımada'nın trafiğe kapanması, Başakşehir Stadyumu'nun mimarları ve projenin detayları, Beykoz'a Yeşilçam platosunun ihalesi gibi yeni gelişmeler de Metropol'de yer aldı. Habertürk "Metrolar bakanlığa teslim" haberini 18 Temmuz'da duyurduğunu belirtiyordu. Oysa ki, Metropol'ün haberi, 10 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan ve projeyi resmileştiren yeni gelişmeydi. Ayrıca bu eleştirinin yapıldığı gün (29 Aralık), Habertürk İstanbul'un arka sayfasında, "İnternette barış var" başlığıyla bir haber yayımlandı. İnternetteki Barış Manço müzesiyle ilgili bu haber, 22 Aralık 2010 tarihli Metropol'ün de arka kapağındaydı. Yani haberin içeriğinin yanı sıra yeri bile aynıydı.

'İHTİLAL'E İMZA ATTILAR
Metropol'ün daha önce kendi sayfalarında yer alan haberlerden esinlendiğini öne süren Habertürk İstanbul, dünkü sayısının arka sayfasında, Metropol ekinde yer alan habere yer vererek bir tür "intihal"e imza attı.

https://www.sabah.com.tr