Kayak merkezlerinde son durum

Türkiye'nin kayak merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığı 55 santimetreye düşerken, Kartalkaya'da 1 metre 30 santimetreye ulaştı. Kar kalınlığı, Kartepe'de de 80 santimetre olarak ölçüldü.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 30.12.2010 16:51 ABONE OL
Geçen hafta kar kalınlığı 117 santimetreye ulaşan Erciyes Kayak Merkezi'nde yeni yağış olmaması ve rüzgar nedeniyle, kar kalınlığı bu hafta 55 santimetreye düştü. Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, kar kalınlığının 55 santimetreye düştüğü Erciyes'te kayak yapılabildiğini söyledi.

Şahan ''Geçen hafta pistleri kar araçlarımızla düzeltip sertleştirdik. Bu nedenle kar kalınlığı 55 santimetreye düşse bile kayak yapmakta bir sorun yok. Bu gece ve yarın kar yağışı bekliyoruz'' dedi.

KARTALKAYA'DA KAR KALINLIĞI

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden olan Kartalkaya'da ise kar kalınlığı 1 metre 30 santimetreye ulaştı. Kartalkaya'da dün öğle saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar kalınlığı 1 metre 30 santimetreye yükseldi.

Kar yağışı nedeniyle kayak merkezinin yolunun kapanmaması için otellere ait karla mücadele araçları çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yıl öncesinde yoğun bir kar yağışının olması kayak merkezindeki işletmecilerin yüzünü güldürdü.

Grand Kartal Otelin Genel Müdürü Halit Ergün, kar kalınlığın 1 metre 30 santimetreye ulaştığını belirterek, ''İki gündür çok güzel bir şekilde kar yağıyor. Beklenen kar yağışı geldi. Kayak merkezinde bulunan tüm pistlerimiz açık durumda. Tatilciler kar yağışının altına kayak yapmanın keyfini çıkartıyorlar. Yeni yıl rezervasyonlarımız devam etmekte. Şuanda yüzde 95 doluluk oranına ulaşmış durumdayız. Yeni yıl akşamına kadar yüzde 100 doluluk oranına ulaşırız'' dedi.

KARTEPE'DE KAR KALINLIĞI 80 SANTİMERTE

Kocaeli Samanlı Dağları'nın zirvesi olan Kartepe'de de kar kalınlığı 80 santimetre olarak ölçüldü.

Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunan Kartepe'de, tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı The Green Park Resort Kartepe'nin yüzde 50 doluluk oranına sahip olduğu, yarın ve hafta sonu bu oranın yüzde 98 olacağı bildirildi.

Yetkililer, ilk etapta 2 pistin açılacağını, karın yoğunluğuna bağlı olarak diğer pistlerin de devreye alınacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU