Uludağ'da kırmızı su paniği

Marmara Bölgesi'nin tek volkanik yanardağı Uludağ'ın yamaçlarındaki çeşmelerden akan kırmızı su, bölge halkında deprem endişesine yol açarken, uzmanlar paniğe gerek olmadığını, durumun beslenimlerle alakalı olduğunu söyledi.

Perşembe 30.12.2010 00:00
ABONE OL

Uludağ'da son bir haftadır yaşanan ilginç olay, bölge halkında deprem korkusuna yol açtı. Suların kırmızı akmasının deprem belirtisi olduğuna inanan köylüler, Uludağ yolunun 13. kilometresinde bulunan 2 çeşmeden kırmızı su akması üzerine korkuya kapıldı.

Deprem korkusuyla günlerdir uyku uyuyamayan köylüler, "Uludağ yolu üzerindeki çeşmelere su dağdan geliyor. Şimdiye kadar hiç yaşamadığımız bir olay meydana geldi. Suyun ara ara kırmızı akması bizlerde tedirginliğe neden oldu. Deprem olacak korkusuyla yaşıyoruz. Yetkililer bizlere ilk önce yağmur suyunun karışmış olabileceğini söylemişti. Ancak yaşanan olay 1 haftadan bu yana devam ediyor. Yani yağmur yağmadığında da kırmızı su akıyor. Köylerimizin önde gelen yaşlıları, kırmızı suyun akmasını yanardağın
yeniden uyanacağının sinyali şeklinde yorumladı. Deprem mi, yoksa yanardağın yeniden uyanması mı anlayamadık. Bu korkuyla günlerdir doğru dürüst bir uyku uyuyamadık" dedi.

"ARAŞTIRILMASINDA FAYDA VAR"

Uludağ'da yaşanan ilginç olayı yorumlayan TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı H. Murat Arabacı, Uludağ'da BUSKİ tarafından sürdürülen çalışmaların olduğuna dikkat çekerek, "BUSKİ'nin yaptığı çalışmalarda kullandığı malzeme kırmızı kreş taşıdır. Yağmurlarla birlikte bu çalışmanın da etkisiyle suya renk karışmış olabilir. Deprem belirtisi olma durumu yüzde 20'dir. Ancak deprem belirtisi olmadığını düşünüyoruz. Yine de bölgede ciddi bir araştırma yapılmasında fayda var. Deprem belirtisi
olması için suyun renk değiştirmesinin yanı sıra sıcaklık derecesinin de değişmesi gerekiyor. Örneğin Uludağ'ın alt taraflarında bulunan Muradiye ve Çekirge'deki kaplıcalarda suyun renginin değişmesi ve sıcaklık derecelerinin farklılaşması durumunda deprem belirtisi olduğu yönünde görüş belirtebiliriz. Ancak bu yaşanan olayın deprem belirtisi olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mustafa Arık ise, konunun tamamen beslenimlerle alakalı olduğunun altını çizerek, "O sular küçük kaynaktan geliyordur. Ancak büyük bir olasılıkla suyun renk değiştirmesi yağmurlarla ilgilidir diye düşünüyorum. Uludağ'da BUSKİ'nin ve bazı firmaların çalışmaları var. O çalışmaların etkisiyle suya çeşitli renkler karışmış olabilir. Bursa'nın her yeri fay hattı. Fay hatları bazı yerlerde 5 kilometre, bazı yerlerde 30 kilometre uzunluktadır. Fay hatlarının
sulara etkisi olamaz. Kesinlikle bu sulara dışarıdan bir karışım söz konusu olabilir. 2-3 gün içerisinde normale döneceğini düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

https://www.sabah.com.tr