Amca katliamı

Sakarya'da kardeşi, yengesi ve iki yeğenini öldüren amca yurtdışına kaçarken yakalandı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Hollanda'dan Sakarya'ya gelip, miras yüzünden kavgalı olduğu kardeşini, yengesini ve biri özürlü 2 yeğenini öldüren Yakup Yıldız, evi ateşe verip kaçtı. Hollanda'ya kaçmaya çalışan Yıldız, İstanbul'da uçağa binmek üzereyken yakalandı. Sakarya'nın Akyazı ilçesine bağlı Hanyatak köyünde oturan Erol Yıldız ile Hollanda'da çalışan ağabeyi Yakup Yıldız, yaklaşık 10 yıl önce babalarından kalan mirası paylaşamadıkları için tartıştı. Bu anlaşmazlık husumete dönüştü. İddiaya göre ağabey Yakup Yıldız, kardeşini mektupla ve çeşitli yollarla tehdit etmeye başladı. Akyazı'da, doğuştan özürlü olan kızı Özlem'in adını verdiği bir kırtasiye dükkanı da işleten Erol Yıldız, tehditlerden bıkınca adresini değiştirmeye karar verdi. Aile, 7 yıl önce ilçenin Batakköy mahallesine taşındı. Yıldız, kızının tekerlekli sandalyeyle rahat girip çıkabileceği, 2 katlı bir ev yaptırdı. Bu süreçte ailenin 2 oğlundan Aytaş Yıldız çalışmak için İstanbul'a, Metin Yıldız ise üniversiteyi kazanarak Antalya'ya gitti. Erol Yıldız, eşi ve 2 kızıyla birlikte kaldı.

YEĞENLERİNE DE ACIMADI
Önceki gün Hollanda'dan Türkiye gelen ağabey Yakup Yıldız, gece kardeşi Erol Yıldız'ın evine gitti. İddiaya göre daha önce kardeşi Erol Yıldız'a, kendisine 7 bin euro borcu olduğuna dair bir belge imzalatan Yakup Yıldız, bu parayı istedi. Tartışma çıkınca silahını çeken Yakup Yıldız, önce kardeşi Erol Yıldız'ı (47), ardından yengesi Hanife Yıldız'ı öldürdü. Daha sonra yeğenlerinin odasına giden Yakup Yıldız, tekerlekli sandalyedeki Özlem Yıldız (18) ile ilköğretim okulu 5'inci sınıf öğrencisi Elif Yıldız'ı (11) kurşun yağmuruna tuttu. Üst kata çıkıp yatağı tutuşturan Yakup Yıldız, mutfaktaki tüpgazı da açarak evden ayrıldı.

OĞULLARI BULDU

Vahşet; Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenim gören Metin Yıldız'ın, yılbaşı tatili için ailesinin yanına gelmesiyle ortaya çıktı. Kapıyı çalmasına rağmen kimse açmayınca arka tarafa bakan Yıldız, evden dumanlar çıktığını görünce komşulardan yardım istedi. Eve gelen itfaiye üst kattaki yangını söndürdükten sonra alt kata inince cesetlerle karşılaştı. Hemen polise haber verildi. Evde yapılan incelemede, 22 boş kovan ile 5 mermi çekirdeğinin yanı sıra, Yakup Yıldız'ın kaçarken bıraktığı borç sözleşmesi de bulundu. İki kardeş arasındaki ihtilafı öğrenen polis, Yakup Yıldız'ın Hollanda'dan Türkiye'ye geldiğini saptadı. Yıldız'ın, Hollanda'ya kaçabileceğini düşünen polis, havalimanlarındaki meslektaşlarını uyardı. Akyazı İlçe Emniyet Müdürü Özgür Şahin, "POLNET ağı üzerinden yurda giriş çıkış kayıtlarını takibe alın" talimatını verdi. Bu talimatın üzerinden 20 dakika geçmişti ki, polislerden biri Şahin'i aradı ve "Müdürüm, şüpheli Sabiha Gökçen'de" dedi.

AZ DAHA KAÇIYORDU

Bu bilgi üzerine hemen İstanbul polisi arandı. Gerçekten de Yakup Yıldız, saat 10.00'da, Sabiha Gökçen Havaalanı'nda pasaport kontrolünden geçmişti. Sivil polisler, pasaport çıkış noktasındaki güvenlik kameralarını tarayarak Yakup Yıldız'ı aramaya koyuldu. Çok geçmeden 4 kişinin katil zanlısı, gümrüklü alanda bir bankta otururken yakalandı. Hollanda uçağının kalkmasına ise sadece 20 dakika vardı. Bu durumu değerlendiren bir dedektif, "Eğer uçsaydı yakalamak çok zordu" dedi. Üç kez hacca gittiği öğrenilen ve suçunu itiraf eden şüpheli, sağlık kontrolünün ardından Sakarya Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Olayı duyarak eve koşan Yıldız ailesinin yakınları ise gözyaşlarına boğuldu.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ