'Rüyalarımda kendimi yürürken görüyorum'

Kamyonet kullanan 16 yaşındaki bir çocuk çarpınca sol bacağını kaybeden minik Gamze bazen bacağının olmadığını unutup, ayağa kalkmaya çalıştığını söyledi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Annesi ve kız kardeşiyle birlikte evine girmek üzereyken, ehliyetsiz üstelik 16 yaşındaki bir sürücünün kamyonetiyle çarpması sonucu sol bacağını kaybeden 13 yaşındaki Gamze Gültepe, yeni yılda protez bir bacağın hayalini kuruyor. Üç ay önce, okulun açıldığı ilk gün çocuk yaştaki bir sürücünün kurbanı olan Gamze "Ayağa kalkmak için gün sayıyorum. 100 gün oldu yataktan çıkmayalı. Yürümeyi, sokağa çıkmayı çok özledim" diye konuşuyor. Gamze Gültepe, kazaya neden olan 16 yaşındaki M.A.'nın, olaydan 40 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına da öfkeleniyor. Yaşından beklenmeyecek bir olgunlukla, hayatının eskisi gibi olmayacağını kabullenmiş şimdiden. "Bacağım kesildi, annemle kardeşim ağır yaralandı. Okulumdan oldum. En çok ağırıma giden de ben ayağa kalkmadan, bacağımın kesilmesine neden olan sürücünün tahliye edilmesi. O hâkimin kızı olsaydım aynı kararı verir miydi, çok merak ediyorum. Ben ve ailem mağdur oldu bunu akıllarından çıkarmasınlar" diyor.

PROTEZE HAZIRLIK

Gültepe, kimi zaman bacağının olmadığını unutup, ayağa kalkmak için doğrulduğunu söylüyor. Rüyalarında hep yürüdüğünü gördüğünden bahsediyor ve ekliyor: "Sonra rüyada diyorum ki kendi kendime, 'İyi de bacağım yok ki, nasıl yürüyebiliyorum?' Bazen sınıf arkadaşlarım ziyaretime geliyor. Sınavlardan bahsedip zayıf aldıkları için üzülüyorlar. 'Keşke bacağım olsaydı da derslerim çok kötü olsaydı' diyorum." Sağ bacağından da yara alan Gamze, iki haftada bir Vakıf Gureba Hastanesi'ne pansumana gidiyor. Doktorlar, protez takmak için bu bacağın iyileşmesini bekliyor.

ÇARPAN SÜRÜCÜ 16 YAŞINDA VE TUTUKSUZ YARGILANIYOR
Aynı kazada 10 yaşındaki kardeşi ve annesi de yaralanan 13 yaşındaki Gamze Gültepe soruyor: Bana çarpan 16 yaşındaki sürücüyü 40 gün sonra serbest bırakan hâkim, bu kaza kendi kızının başına gelseydi ne yapardı?

BUGÜN NELER OLDU