Sahilde dedektörle altın avı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 2 gündür etkili olan yağışlı havaların ardından ilçedeki sahiller amatör definecilerin akınına uğradı. Define avcıları, yazın turistler tarafından düşürülen değerli eşyaları bulabilmak için Ölüdeniz beldesinde bulunan Belcekız plajında dedektörle arama yapıyor.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 25.12.2011 17:29 ABONE OL

Dünyanın sayılı plajları arasında gösterilen Ölüdeniz sahilleri, her yaz yerli ve yabancı binlerce kişiyi ağırlıyor. Yazın tatilcilerin akınına uğrayan plajlar, kışın da yerli altın avcılarının mek'nı oluyor. İnsanlar, çıkan her fırtına sonrasında sahile gelerek burada tatilcilerin yüzerken veya güneşlenirken kaybettiği altın ve değerli eşyalarını arıyor. Hatta bu amatör define avcıları işlerini riske atmadan aramalarını dedektörle yapıyor.

Ölüdeniz sahilindeki define avcılarından bazıları görüntü vermemek için kaçmayı tercih ederken bazıları da buldukları altınları kameralara göstererek konuştu. Her yıl kış aylarında Ölüdeniz sahiline geldiğini anlatan ve soyismini vermek istemeyen Ercan isimli vatandaş, günde 3-4 tane yüzük bulduğunu anlatıyor.

Amaçlarının sahile zarar vermek olmadığını da belirten Ercan, "Zaten çıkacak yeni bir fırtınanın ardından sahil yine eski haline gelecek. Biz kumsalı kazmıyoruz. Sadece denizin kıyıya vurduğu değerli eşyaları topluyoruz. Kimi zaman gözle görülebilen bu eşyalardan bazıları kumların altında kalıyor. Bunları da metal dedektörleri ile çıkartıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU