Marmara'da deniz kazası

İstanbul Deniz Otobüsleri'ne (İDO) ait Osmangazi-1 feribotu ile bir Ro-Ro gemisinin çarpışması sonucunda, deniz araçlarında hafif maddi hasar meydana geldi. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, yolcular büyük panik yaşadı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.12.2011 09:02 ABONE OL

Bursa Güzelyalı'dan İstanbul'a saat 07.30'da hareket eden ''Osmangazi-1'' adlı feribot ile ''UND Ege'' isimli Ro-Ro gemisi 08.45 sıralarında Sivriada'nın 4 mil güney batısında çarpıştı. Kaza sonucunda her iki deniz aracında da hafif maddi hasar oluştu.

Kazanın ardından 830 yolcu ve 150 araç taşıyan ''Osmangazi-1'' feribotu, kendi imkanlarıyla Yenikapı'ya gelerek yolcularını tahliye etti.

Yaralananın olmadığı, kirliliğin yaşanmadığı kazaya ilişkin olarak İstanbul Valiliği, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve İstanbul Liman Başkanlığının inceleme başlattığı bildirildi.

İşte ilk görüntüler!

KAPTANIN DİKKATİ FACİAYI ÖNLEMİŞ

Marmara denizinde Sivri Ada açıklarında meydana gelen gemi kazasında Osmangazi feribotunun kaptanının dikkati ve tecrübesi sayesinde faciadan dönüldüğü öğrenildi.

Yenikapı iskelesine inen yolcular, kazada feribot kaptanının dikkati sayesinde faciadan dönüldüğünü söyledi.

Yolcular, "Yabancı bir gemi hızla üzerimize doğru geliyordu. Bizim kaptanın tecrübesi sayesinde şu anda hayattayız. Yolculardan bayılanlar oldu. Kaptan, gemiyi durdurup manevra yaparak geri aldı. Eğer böyle bir hareket olmasaydı şu anda denizden cesetlerimiz çıkartılıyordu." diyerek kazayı anlattı.

Başka bir yolcu ise, "Sabah 07.30'da Mudanya'dan hareket ettik. 08.40 sıralarında yük gemisinin uzaktan geldiğini gördük. Her iki kaptanda çarpışacaklarının farkına vardılar ve dümenlerini kırdılar. Yerimizden kalkmayıp tutunmayı tercih ettik. Roro gemisi feribotun sol üst tarafından vurdu." dedi.

Kaza sonrası yaşananlar cep telefonu kamerasına böyle yansıdı!

İÇ SAVAŞ SIRASINDA DA KULLANILMIŞTI

Osmangazi feribotu, iç savaş sırasında Libya'dan Türklerin tahliyesini de gerçekleştirmişti.

BUGÜN NELER OLDU