Kar altında düğün

Kayseri'nin Akkışla ilçesine bağlı Ortaköy köyünde kış aylarında düzenlenen düğün törenleri ilginç görüntülere sahne oluyor.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.12.2011 14:15 ABONE OL
Genellikle kış aylarında düğün yapan köylüler, kara, soğuğa, çamura aldırmadan halay çekiyor, oynuyorlar. Eksi 10 dereceyi bulan soğuk havaya inat düğünlerini yapan köylüler, yaz aylarında çiftçilik yaptıklarını söyledi. İşlerden dolayı düğün yapmaya fırsat bulamadıklarını dile getiren köylüler, tarladan mahsulü aldıktan sonra mahsullerini değerlendirdiklerini ve ellerine para geçtiğini bundan dolayı da kış aylarında düğünlerinin olduğunu kaydetti. Köyde düğün salonunun olmaması nedeniyle düğünlerini
dışarıda, evlerinin önünde yapan köylüler, "Düğünlerimizi evlerimizin önünde yapmak zorundayız. Çünkü köyümüzde düğün salonumuz yok. Düğünlerimiz dört gün sürüyor, bu da bizim için çok zor oluyor. Neredeyse dört gün boyunca sürekli dışarıdayız. Adetlerimiz böyle olduğu için düğünlerimizi herkes dört gün yapıyor" dedi.

Kayseri'den gelinleri Esma'yı alıp köye getiren köylüler, dönüş yolunda minibüslerden inerek tipinin ortasında kalay çekmeyi de ihmal etmedi. Esma ile Çağlar çifti, bu havaya rağmen düğün yaptıklarını, düğünün yeri ve zamanı olmadığını ve mutlu olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU