Köy yolları ulaşıma kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle 492 köy yolu ulaşıma kapandı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.12.2011 10:05 ABONE OL

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı etkili oluyor.

Kar kalınlığı Erzurum'da 10, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 40, Bayraktepe Kayak Merkezi ikinci etap pistlerinde 85 santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Ağrı'da 292, Erzurum'da 185, Kars'ta 15 köy yolu ulaşıma kapandı. Yolların yeniden ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekiplerince çalışma başlatıldı.

Patnos-Ağrı karayolunda buzlanma nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Tır ile bir otomobilin yolda mahsur kaldığı bildirildi.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Erzurum'da eksi 9, Kars'ta eksi 7, Ardahan'da eksi 6, Ağrı ve Bayburt'ta eksi 3, Iğdır'da eksi 2, Erzincan'da eksi 1 derece olarak ölçüldü.

MUŞ'TA 225 KÖY YOLU KAPALI

Muş'ta etkili olan kar yağışı sebebiyle 255 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şehmus Yentür, devam eden kar yağışının yol açma çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.


Ulaşıma açılan köy yollarının, kar yağışının devam etmesi sebebiyle ulaşıma kapandığını dile getiren Yentür, 13 ekip ile çalışmaların sürdüğünü, merkezde 70, Malazgirtt'te 30, Bulanık'ta 55, Varto'da 80, Hasköy'de 10 ve Korkutt'ta 10 olmak üzere toplam 255 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu ifade etti.

SİVAS'TA 113 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Sivas'ta, etkili olan kar yağışı nedeniyle 113 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Sivas İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, önceki gün sabah saatlerinden itibaren aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle kent genelinde toplam 113 köy yolu ulaşıma kapandı. Özel İdare Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, yoğun kar yağışının ardından ulaşıma kapanan köy yollarının bir an önce açılması için karla mücadele ekiplerinin çalışmalara başladığını bildirdi.

İl genelinde karla mücadele çalışmalarında 30 greyder, 14 dozer, 30 kamyon, 14 yükleyici, 4 kar bıçaklı kamyon ve 4 rotatifin görev aldığını belirten Kayhan, çalışmaların 200 personel ile titizlikle yürütüldüğünü belirtti. Kapalı köy yollarının gün içerisinde ulaşıma açılacağını kaydeden Kayhan, ''İlimizde etkisini gösteren kar yağışı sonrası ekiplerimiz kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için gece gündüz çalışıyor'' ifadelerini kullandı.

Bu arada Koyulhisar ilçesine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki çam ormanlarıyla kaplı Eğriçimen yaylasında yoğun kış şartları yaşanıyor. Kar kalınlığının yaklaşık yarım metreye ulaştığı yaylada güzel manzaralar oluştu. Koyulhisar Belediyesine ait karla mücadele ekipleri, yayla yolunun trafiğe açık kalması için kar temizleme çalışması yaptı. Koyulhisar-Mesudiye karayolunda da etkili olan kar yağışı, trafikte aksamalara yol açıyor.

Öte yandan Şarkışla-Pınarbaşı karayolu ile Şarkışla-Akçakışla, Şarkışla-Ortaköy grup yollarında ekiplerin çalışması sürüyor.

BUGÜN NELER OLDU