Kumbaba 'harabeleri'

İstanbul'un en eski ve popüler sayfiye yerlerinden Şile'de bulunan Kumbaba Plajı'ndaki eski dinlenme tesisi yerini büyük bir yıkıntıya bıraktı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.12.2011 ABONE OL
Yarım asır önce İstanbul'un sayfiyesinde, Şile'de geniş bir alan üzerine kurulan en popüler dinlenme tesisi, bugün tinerci ve evsizlerin istilası yüzünden güçlükle ayakta duruyor. 1953'te inşa edilen, yaklaşık 24 bin metrekarelik parsel içindeki tesis Kumbaba Tepesi eteklerine bir rehabilitasyon merkezi olarak kuruldu, daha sonraları dinlenme tesisi olarak hizmet verdi. Yıllarca bölgede yerli turistleri ağırlayan Kumbaba Motel adlı tesis 90'lı yılların başında ticari kaygılar nedeniyle kapılarını konuklarına kapadı. Bu tarihten sonra, tek katlı binalardan oluşan Kumbaba Motel'in bahçesinde yer alan heykeller, belki de tarihi eser sayılabilecek, üzerinde çeşitli işlemeler bulunan mermer blok ve sütunlar, çini duvar kaplamaları, ahşap işlemeciliğin en ince örneklerinden tavan süslemeleri tahrip edildi.

BELEDİYEDEN PROJE
Şile Belediyesi alandan yararlanılması amacıyla, "Kumbaba Motel Restorasyonu Projesi" adı altında bir proje hazırlattı. Kum zambaklarının süslediği alanın, belediye tarafından restore edilerek bir Şile Bezi Modelleme Merkezi haline dönüştürülmesi planlandı. Ancak Şile bezi üretim safhalarının uygulamalı olarak gösterilmesi ve otantik Şile bezi yapım aşamalarının sergilenmesi düşünülen merkezde bugüne kadar henüz bir çalışma yapılmadı. Bölgede yaşayanlar, geniş arazi üzerine kurulu tesiste, evsiz ve madde bağımlılarının yaşadığını belirterek durumdan duydukları rahatsızlığı dile getiriyor. Binanın duvarlarına sprey boyalarla yazılan yazılar, bahçedeki içki şişeleri ise bu rahatsızlığın açık nedeni. Şileliler "Motelin olduğu yer Şile'nin en hareketli, cıvıl cıvıl bölgesiydi. Ama şimdi bir 'ölü şehir' görüntüsünde. Belediyemizin burayı restore edeceğini duymuştuk. Ama henüz bir çalışma başlatılmadı. Bina resmen yağmalandı. İçerideki çinilere, ahşap kaplamalara zarar verildi. Yetkililerin bu konuda hassas davranmasını bekliyoruz" diye konuştu.

KUMBABA KİMDİR?

Kırmızı - turuncu renkli, demirbakır alaşımlı kumlara sahip tepede, gerçek ismi bilinmemekle birlikte bu kumun romatizmal hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmasına öncü olan Kumbaba'nın mezarı olduğu varsayılır. Bizans döneminde bölgenin "Güneş Hamamı" olarak kullanıldığı, Bizans sarayının önde gelenlerinin yaz aylarında güneş banyosu yapmak için bölgeyi ziyaret ettikleri biliniyor.

İDİL ALAKUŞ

BUGÜN NELER OLDU