Makyöz Corci'den ünlülerin büstleri

Ünlülerin yüz kalıplarını alan makyöz Corci, "Yakında sanatçıların büstlerinden oluşan müze açıp, balmumu heykelleriyle tanınan Madam Tussauds müzesine rakip olacağım" dedi

Ünlülerin makyajcısı Corci (Yavuz Birsel) ünlülerin büstlerini yaparak müzede sergileyecek. Tarık Akan, İzzet Günay, Ediz Hun, Filiz Akın, Ahu Tuba, Nuri Alço, Salih Güney, Muazzez Ersoy, Çağla Şikel, Zeki Alasya, Orhan Gencebay, Tanju Çolak ve daha pek çok ünlünün yüz kalıbını alan Corci, kendi geliştirdiği teknikle büst yapmaya başladı. Kadıköy'deki merkez ofisinde asistanlarıyla birlikte, aylardır uğraştığı büst koleksiyonunu tamamlamak üzere olan Corci "Yakında ünlü sanatçıların büstlerinden oluşan bir müze açıp, balmumundan yaptığı heykellerle bilinen Madam Tussauds'a rakip olacağım. Ben de Türkiye'nin 'Mösyö Tussauds'u olacağım yani..." diye konuşuyor. Tiyatro eğitimi için 1971'de gittiği İngiltere'de 9 yıl boyunca anatomi, kozmetik kimyası, plastik makyaj, sahne makyajı, televizyon makyajı, ışık ve kamera tekniği, dekor, kostüm gibi dallarda eğitim gören Corci, sanatını 1974 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçinde sürdürüyor. Yıllarca ünlülerin makyajını yapan Corci, "Makyaj en iyi Hülya Avşar'a gider. Anatomisi çok düzgün. Ama ona makyajı sert yaparsanız işi bozarsınız çünkü gözleri renkli, renk istemez. Bülent Ersoy'a makyaj yaptığım zaman kavgasını ederdik. 'Gözlerini kömürlük penceresi gibi boyadın yine' derdim, gülerdi. Şu son yıllardaki makyajıyla sirklerdeki trapezcilere benziyor" diyerek şakalaşıyor.

MAKYAJIN PÜF NOKTASI

Corci, mesleğinin püf noktalarını da şöyle paylaşıyor: "Fondöteni sürdükten sonra pudrayla sıkıştırın ve hemen rimel kullanın, gözünüz ortaya çıkacaktır. Renk yapar mısınız, yapmaz mısınız, ayna size söyleyecektir. Bu işin püf noktası bu. Türk kadınlarının bilmediği bir şey var: Elbisenin, ayakkabının, küpenin renginde göz makyajı yapılmaz. Eğer elbisenin renginde makyaj yapmak istiyorsan, elbisenin renginin içindeki rengi kullanacaksın ki elbisen ortaya çıksın."

BUGÜN NELER OLDU