Prenses Kkate'in her anını görüntüleyen halk çocuğu

Foto-muhabiri Chris Jackson'ın işi, İngiliz kraliyetin ailesini adım adım takip edip, Kraliçe Elizabeth'in dikkatli adımlarından Kate Middleton'ın giysilerine kadar her anlarını görüntülemek

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.12.2011 ABONE OL
Saltanat devrini kapatalı uzun bir zaman oldu. Dolayısıyla bugün dünyanın pek çok ülkesinde süregelen monarşinin nasıl işlediğini tam olarak bilmiyoruz. Bilmediklerimizden biri de kraliyet ailelerini gittiği her yerde onları izleyen fotomuhabirlerinin olduğu. Chris Jackson ünlü fotoğraf servisi Getty Images için çalışan yeni nesil "kraliyet foto-muhabiri." Tam bir halk çocuğu. Kraliçe Elizabeth'in dikkatli adımlarından Prens Charles'ın kahkahalarına, Cambridge Dükü William'ın halktan gelen eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın giysilerine ve "haşarı" Prens Harry'ye kraliyetin her anını görüntülüyor. Ancak kraliyet üyelerinin özel yaşamlarıyla ilgili "üç maymunu" oynamak zorunda. Oysa bütün bilgiler onda. Asiller nasıl insanlar, ne yer ne içerler... Ve tabii kraliyete popülarite kazandıran, dünyanın nefesini tutarak izlediği Kate Middleton nasıl biri? Hepsinin cevabı burada...

Kraliyet muhabiri olmak için nasıl şartlar aranıyor?
Beş adet kraliyet muhabiri var. Ama "Ben kraliyet foto-muhabiri olmak istiyorum" diyerek başvuru yapabileceğiniz bir yer veya belirli bir şart yok. Ama yerine getirmemiz gereken şartlar var. Birincisi tam zamanlı bir işinizin olduğunu bilmeniz gerek. Sürekli yurtiçi veya yurtdışı gezide olmayı kabul etmek zorundasınız.

'HARRY ÇOK RAHAT'
İşinizin zor ve kolay kısımları neler?
Güvenlik önlemleri nedeniyle hareket etme alanınız dar ve fotoğraf çekerken yeterince özgür değilsiniz. Diğer yandan kraliyet etkinlikleri çoğu zaman çok sıkıcı, sakin ve resmi oluyor. Bazen günde iki uçuş yapmak gerektiriyor. Bu çok yorucu tempoda, sonucun başarılı olması için sürekli organize olmanız gerek. Güzel yanlarına gelince, sadece kraliyetin girebildiği, halktan birinin giremediği yerlere giriyor ve dünyayı geziyorsunuz. Fotoğrafladığınız kişiler ve anlar çok tarihi. Çektiğiniz kareler sonsuza dek yaşayacak. Kraliyet düğünü ve yurtdışı gezileri bu "sonsuz" kareler arasında yer alıyor. Cambridge Düşesi Catherine'e olan küresel ilgiyse fotoğraflarımı dünyanın dört bir yanına yayıyor.

Kraliyet ailesinin bireyleri her muhabiri tanıyor mu?
Hayır, bazılarını tanıyor. Ben iyi ilişkiler kurdum. Bazılarıyla özel iş de yaptım. Cambridge Dükü William ve Düşesi Catherine'ın stüdyo fotoğraflarıyla Catherine'in hayır işleri için özel çekimlerini yaptım. Eğer kraliyet mensupları halkın karşısına çıkıyorsa, bu çoğu zaman bir gösteri, önemli kişilerle toplantı oluyor. Zaten bu durumlarda da size selam vermiyorlar. Ama mesela birlikte seyahate çıktığınızda konuşmak için çok fırsat oluyor. Harry, bu konuda çok rahat. "Selam, n'aber" diye sohbete dalıyor.

Size getirilen yasaklar yok mu? Örneğin, konuşmak, dokunmak gibi...
Çok fazla kural var. Herhangi bir kraliyet üyesine soru soramazsınız, röportaj yapamazsınız. Bağıramazsınız, bu bir poz istemek üzere seslenmek için bile olsa. Ne kadar iyi ilişkileriniz olursa olsun, sadece belirli durumlarda belirli bir açı için poz vermesini isteyebilirsiniz. Diğer durumlarda bir kraliyet üyesi asla fotoğraf çektirmek için bir yerde durmaz veya poz vermez. Muhabir olarak düzgün davranmak ve giyinmek zorundasınız. Kravat zorunlu. Eğer bu temel kurallara uymazsanız bir daha davet edilmezsiniz.

SÖZLEŞMELİ ÇEKİM

Gizliliği korumak için size imzalatılan bir sözleşme falan var mı?
Eğer tüm muhabirlerin bulunduğu bir kraliyet etkinliğiyse yok. Ama eğer özel bir çekim yaptıysanız, size imzalatılan bir sözleşme var. Bu da çekim sırasında gördüklerinizi veya duyduklarınızı asla paylaşmayacağınız anlamına geliyor.

Peki Kraliyet Basın Ofisi çektiğiniz karelere müdahale ediyor mu?
Kesinlikle hayır. Asla bir haberi veya fotoğrafı kontrol etme girişiminde bulunmuyorlar. Gazetede çıkan tüm haber ve fotoğrafı takip ederler. Ve kraliyetin medyada mümkün olduğunca daha çok yer almasına çalışırlar, özellikle de olumlu açıdan tabi...

Kraliçe ve eşiyle seyahate çıkmak nasıl bir şey?
Müthiş. Sonuçta dünyanın en önemli insanlarından birini görüntülüyorsunuz. Eşi Edinbugh Dükü ise tam bir komedyendir. Kraliçe'nin arkasında dolanır, şakalar yapar ve ortamı yumuşatır. Kraliçe'yle ilgili ihtişamlı anılarımdan biri, 1997'de Uganda'daydı. İngiliz Milletler Topluluğu'nun hükümet başkanları bir resepsiyonda bir araya gelmişti. Yerel halk Kraliçe'nin araç konvoyunun geçtiği kilometrelerce yolda dizilmişti. İnanılmazdı.

Peki ya Prens Charles ve eşi Camilla?
Son 7 yıldır ikisinin tüm seyahatlerini izliyorum. Camilla her zaman iyi fotoğraf verilmesi için bize destek olur. Onu çekmek eğlencelidir. Kendisini fotoğrafın içine katar. Soweto'da yerli Zulu kabilesinin şapkasını başına geçirmesi gibi. Prens Charles'a gelince, o da eğlencelidir ama daha çok tek başına gittiği gezilerde. Bir keresinde Brezilya'nın Manaus kentinden kraliyete ait bir uçakla bir Amazon köyüne gitmiştik. Köyü gezdikten sonra küçük bir yerli kız kalabalığın arasından sıyrılıp Prens Charles'a sarıldı. O da, az buz giyinik olan bu yerli grupla dans etmişti.

PİPPA ETKİSİ DAHA ÇOK DEVAM EDER
Kate'in kardeşi Pippa'nın bir fenomen olmasına ne diyorsunuz?
Her şey düğündeki o pozla başladı. İki kız kardeş çok yakın ve Catherine Pippa'nın desteğine çok ihtiyaç duyuyor. Pippa'nın aşk hayatı İngiliz medyasının büyük ilgi odağı. Yakın gelecekte de bu "Pippa etkisi" devam edeceğe benziyor.

KATE, PRENSES ROLÜNÜ OYNAMAK İÇİN DOĞMUŞ
Herkesin hayran olduğu Kate Middleton nasıl biri?
Catherine kraliyet ailesine ilgiyi çok artırdı. Dünyanın dört bir yanından insanlar onları merak ediyor. O, sanki bu rolü oynamak için doğmuş. Onunla konuştuğunuzda bunu çok rahat bir şekilde anlıyorsunuz. Kelimeleri seçerken çok dikkatli. Diplomatik ve öz konuşuyor. William ise hayatı boşunca böyle yaşamış. Bu yüzden daha rahat. Onun farklı yanı, kraliyet ailesinin diğer üyeleri gibi fotoğraf makinelerine bakmıyor. Medyanın varlığından haberi yokmuş gibi davranmaya çalışıyor.

ŞULE GÜNER

BUGÜN NELER OLDU