Aleviler gayriresmi fakültelerini kurdu

Ehl-i Beyt İnancını Araştırma Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin girişimiyle Tuzla'da açılan Hz. Ali İlim Merkezi'nde eğitim 2 ay önce başladı

Ehl-i Beyt İnancını Araştırma Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin girişimiyle Tuzla'da açılan Hz. Ali İlim Merkezi, Alevilerin ilk fakültesi olma yolunda. YÖK'ün henüz onay vermediği merkezde, AK Parti'li Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın da maddi desteğiyle deneme eğitimleri iki ay önce başladı. Türkçe, Arapça, Farsça, Osmanlıca ve İngilizce olmak üzere 5 ayrı dilde eğitim görülen merkezde, Kuran-ı Kerim derslerinin yanı sıra Tecvit, Hadis, Fıkıh, Akait, Tefsir ve Din Sosyolojisi'nin de aralarında bulunduğu 37 ders veriliyor. Öncülüğünü Ehl-i Beyt İnancını Araştırma Yaşatma ve Sosyal Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Özdurmaz'ın yaptığı merkez, vakıf başvurusunu yapmış durumda. Özdurmaz, vakıflaştıktan sonra ilk yapacakları işin Yükseköğretim Kurulu'yla (YÖK) görüşmek olduğunu söyledi. Özdurmaz, Türk Dili ve Edebiyatı, Arap Dili Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı ve Osmanlıca'nın yanı sıra Kuran, Tecvit, Hadis, Fıkıh, Akait, Tefsir, Din Sosyolojisi, Pedagoji, Psikoloji gibi dersler ile 'Anadolu Aleviliğinin inanç ve erkanı', 'Yedi ulu ozanları araştırma eğitimi' gibi derslerin de okutulduğunu anlattı.

KURAN ESAS

Aleviliğin yanlış anlaşılmasının önüne geçmek istediklerini kaydeden Mehmet Özdurmaz, Hz. Ali İlim Merkezi'nde fakültelerle eş düzeyde bir eğitim çalışması yapıldığını, burada öğretilen bilgilerin Alevi inancına yeni bir can getireceğini ümit ettiklerini belirtti. Din eğitiminde Kuran'ı esas aldıklarını söyleyen Özdurmaz, merkezin İran temelli ve uluslararası ölçekte eğitim veren El-Mustafa Üniversitesi'yle protokol imzaladığını söyledi. Özdurmaz, bu protokolde önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının da verilmesinin planlandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "İmam Ali Eğitim Merkezi Alevi inancı üzerine ilahiyat eğitimi veren bir fakülte olacak. Öğrencilerimiz başta, İlahiyat fakültelerinde açılabilecek Alevilik bölümünde görev alabilirler. Ayrıca okullarda Alevilik seçmeli ders olursa ve Alevilik ile ilgili okullara ders programlar konulursa buralarda eğitim verebilirler. Ek olarak program içerisinde yazarlık eğitimi var. 4 tane yabancı dil işleniyor. Her öğrenci bu dilleri öğrenince çevirmenlik, tercümanlık, araştırmacılık yapabilir, Alevi inanç kurumlarında ve kendi eğitim merkezimizde görev yapabilir."

BUGÜN NELER OLDU