Eros başına kavuşuyor

İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki Sidamara Lahti'ne ait çocuk Eros başı için 2.5 yıldır süren görüşmelerde prensip anlaşmasına varıldı. İngilizlerin getiriliş usulündeki "çalıntı değil iade" ısrarı aşılırsa parça Türkiye'ye getirilecek

Salı 27.12.2011
Son Güncelleme: Salı 27.12.2011
ABONE OL
1700 yıllık Sidamara Lahti'nden koparılarak kaçırılan ve İngiltere'deki Victoria-Albert Müzesi'nin deposunda tutulan Eros'un başı, Türkiye'ye dönüyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan 25 tonluk lahit, aşk tanrısı Eros'a ait olduğu düşünülen kıvırcık saçlı çocuk başı eksik halde sergileniyordu. Zamanın İngiltere Konsolosu, arkeolog Sir Charles Wilson'un 1882'de lahitten söküp beraberinde götürdüğü saptanan Eros'un başı, 130 yıl sonra ait olduğu lahte yerleştirilecek. Çalındığı ilk defa 2009'da Dr. Şehrazat Karagöz tarafından tespit edilen kıvırcık saçlı çocuk başı için Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2.5 yıldır savaş veriyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün, Londra'daki Victoria&Albert Müzesi ile yaptığı görüşme ve yazışmalar olumlu bir seyirde ilerliyor. Yetkililer, mermerden oyma çocuk başı için müze yönetimi ile prensipte anlaştıklarını, iade usulleri üzerinde görüşmelerin sürdürüldüğünü aktarırken, eserin önümüzdeki günlerde Türkiye topraklarına gireceğini bildirdi.

TAVİZ VERİLMİYOR
Görüşmelerde, iade usulleri konusunda çekince konulduğu ortaya çıktı. Müze yönetimi, 130 yıl önce İngiltere'ye kaçırılan eserin iadesi sırasında "yasa dışı yollarla gitmiştir" denilmesini istemiyor. Türkiye ise bu konuda asla taviz verilmeyeceğini vurguluyor.

130 YIL ÖNCE KONSOLOS SÖKTÜ
Dünyanın en büyüklerinden biri olan Sidamara Lahti, 1879'da konsolos Wilson tarafından Konya-Ereğli'de yapılan kazılarda bulunmuştu. Wilson lahtin üzerindeki erkek çocuğu figürünün başını 1882'de söküp Londra'ya götürmüştü.

https://www.sabah.com.tr