Sarıyer'in yeni 'şifreleri'

İstanbul'un Boğaz kıyısındaki ilçesi Sarıyer'de halka meslek ve gelir kazandırmak için geliştirilen "3B" projesinde balcılık ve börekçilik eğitimiyle Norveçli uzmanlardan balıkçılık dersleri veriliyor

İstanbul Sarıyer'de hayata geçirilen 3B (Balıkçılık, Balcılık ve Börekçilik) projesi, ilçede heyecan yarattı. Projeyi, Sarıyer halkına hem meslek hem de kazanç yolu sağlamak amacıyla Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, yaklaşık 3 yıl önce geliştirdi. Proje kapsamda, Sarıyer deniz kıyısında olduğu için balıkçılık, ilçede orman bol olduğu için balcılık ve ilçenin böreği meşur olduğu için börekçilik seçildi.

EV HANIMLARI TALİP
İlk olarak balıkçılık sonra da balcılık uygulamaya kondu. Önceki gün de börekçilik için ilk adım atıldı. Sarıyer Kaymakamlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Sarıyer Böreği Hazırlama ve Kadın Girişimciliği Projesi" Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi'nde düzenlenecek törenle resmen başlayacak. Sarıyer böreğinin yaygınlaştırılmasını ve Türkiye geneline yayılmasını sağlamayı amaçlayan projeyle, kadın istihdamının artırılmasına katkı sağlanacak. Belirlenen 100 ev hanımı, iki buçuk ay boyunca, 92 saat eğitime tabii tutulacak. Başlangıç eğitiminin sonunda ise katılımcılara sertifika verilecek. Sarıyer böreğinin bir marka olduğunu belirten ve üç yıldır görevde bulunan Karaman, "Proje, geçtiğimiz hafta İSMEK'te 50 kursiyerin katılımıyla başladı. Başlangıç eğitiminde kursiyerlere temel eğitim verilecek ve insanlar bu konuda yetiştirilecek. Başlangıç eğitiminin ardından ikinci aşamada ise İŞ-KUR ve KOSGEB ile birleşerek projeyi genişletmeyi düşünüyoruz. İkinci aşama ise 300-400 saatten oluşacak ve daha geniş kapsamlı olacak" dedi.

BAL TESİSİ KURULACAK
İlçede daha önce de balık restoranlarına hak ettiği değeri kazandıracak, onları canlandıracak ve ilçeye katma değer yaratacak balıkçılık projesi hayata geçirildi. Balık restoran sahipleriyle toplantılar yapılarak platform oluşturuldu. Sorunlara çözümler bulundu. Balıkçılıkta önde olan Norveçli uzmanlardan eğitim hedeflendi. Balcılık için ise Sarıyer bölgesindeki 9 bin 500 hektar orman alanında, 8 adet orman köyünde arıcılıkla uğraşan 150 aile belirlendi. Kurslar açıldı ve 163 kursiyere sertifika verildi. Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü kanalıyla arıcılar, bir araya getirildi. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu. Kooperatif tarafından en kısa zamanda günlük kapasitesi 1 ton bal paketleme tesisi kurulması hedefleniyor. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına 650 adet arılı kovan alınarak arı kolonisi farklı bölgelere yerleştirildi.

BUGÜN NELER OLDU