Gemi yan yattı mürettebattan iki kişi kalp krizinden öldü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 28.12.2011 ABONE OL
Karadeniz ülkelerinden aldığı bin 700 ton tarımsal gübreyi İsrail'e götüren "Doğu Haşlaman" adlı, 1993 yapımı Türk kuru yük gemisi, önceki gün İstanbul'da ikmal yapıp yoluna devam etti. Ancak 71 metre uzunluğundaki gemi, "Şiddetli dalga salınımı" sonucu yük kayması olunca yan yattı. Makine dairesinin su almaya başladığını bildirerek acil yardım çağrısında bulunan ve uluslararası sularda Yunanistan'ın Ikaria adasına daha yakın olan gemi için Türk ve Yunan sahil güvenlik ekipleri harekete geçti.

İLK MÜDAHALE PİRİ REİS'TEN
Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir askeri helikopterle İzmir'e getirilen ve kalp krizi geçirdikleri öne sürülen 2 mürettebat öldü. Sahil güvenlik botlarıyla kurtarılarak Çeşme Limanı'na getirilen 9 mürettebatın ise durumlarının iyi olduğu bildirildi. Ölen mürettebattan birinin kimliği Sadettin Akdemir (64) olarak saptanırken, diğerinin üzerinden kimlik çıkmadı. İlk müdahaleyi yaparak, mürettebatı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekibine teslim eden Piri Reis Gemisi'nin Kaptanı Jamal Ieet, "11 kişiyi gemiden alarak Sahil Güvenlik ekibine teslim ettik. Mürettebattan iki kişi helikopterle hastaneye götürüldü" dedi. Diğer yandan İskenderun'dan Rusya'ya giden kuru yük gemisi "Türkan Saylan"ın mürettebatından Volkan Kaptan, olay yerinden geçtikleri sırada geminin su alışını görüntüledi. Volkan Kaptan, yardım çağrısı geldikten iki saat sonra gemiye ulaştıklarını belirterek, "Bizden önce en yakın gemi olan Piri Reis, mürettebata yardım etmiş. Gemi batmaya devam ediyordu" diye konuştu. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı da "Doğu Haşlaman"ın yardım çağrısı üzerine bölgeye iki adet sahil güvenlik botuyla bir adet Super Puma Kurtarma helikopteri gönderildiğini açıkladı.

DEPREM YÜZÜNDEN Mİ?

Yunan kurtarma helikopterinin Türk gemisinin bulunduğu bölgeye vardığında geminin 12 kişilik mürettebatının daha önce gelen Piri Reis isimli Türk gemisi tarafından kurtarıldığı belirtilen açıklamada, bu nedenle mürettebatın Yunanlıların yardım talebini reddettiği kaydedildi. Öte yandan geminin acil yardım çağrısından sadece 39 dakika önce, saat 09.51'de Kuşadası Körfezi merkezli 4.1 büyüklüğünde bir deprem olması ise akıllarda soru işareti bıraktı. 5 kilometre derinlikteki deprem nedeniyle suların yükselip dalga salınımının artmış olabileceği belirtiliyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç, akşak saatlerinde yaptığı açıklamada "Doğu Haşlama"nın sulara gömüldüğünü belirtti.

BUGÜN NELER OLDU