Çapa ve Cerrahpaşa bu imzayla geleceğe taşınacak

İstanbul Üniveristesi'nin iki tıp fakültesi yenileniyor. Yılların hayali için ilk imza atıldı. 240 gün sonrasında da 1 milyar TL bütçeli yenileme projesinin temeli atılacak

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yerleşkelerinin yenilenme projesi danışmanlık hizmeti alımı için imzalar atıldı. İ.Ü. Rektörlüğü Doktora Salonu'nda düzenlenen törende 'Yenileme Projesi Danışmanlık Hizmeti Alımı Anlaşması', İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ile PROGER firması Projeler Genel Koordinatörü Mario Mascarucci arasında imzalandı. İmzaların atılmasının ardından projeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Söylet, İstanbul Üniversitesi'nin tarihi boyunca ilkleri başardığını belirterek, yenileme projesi ile yılların hayalinin gerçekleştiğini söyledi. Bu hayal için kalıcı bir adım attıklarını ifade eden Söylet, "Önce kendi içimizde bu projeyi defalarca yaptık ve bozduk. Sonunda kafamızda bir proje oluştu. Bu projenin önümüzdeki en az 50 yılın vizyonuna uygun olduğuna karar verdik. Bu, ülkenin en büyük projelerinden birisi" dedi.

'240 GÜN ÖNEMLİ'
İstanbul Üniversitesi'nin fakültelerinin çeşitli semtlere dağılmış olduğunu hatırlatan Söylet, "Bütün bunları bir araya getirecek, öğrenci sayılarını, kontenjanları arttıracak, ülkemizin sağlıktaki dev adımlarına insan kaynağı yetiştirecek, kompakt sağlık kampusları yapmak üzere bu yola çıkıyoruz" ifadelerini kullandı. Söylet uygulama öncesi tüm hesaplamaların ve projelendirmenin yapılacağı 240 günlük sürenin çok önemli olduğunu belirtti. Söylet, 240 gün sonra temel atmayı düşündüklerini belirterek projenin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyar TL olacağını açıkladı. Yunus Söylet, projenin gerçekleşebilmesi için yerleşkelerin tapu sorununu da büyük ölçüde giderdikçözdüklerini söyledi. Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri Proje Müşavirliği I. Aşama Danışmanlık Hizmeti Alımı İşi, PROGER S.p.A. tarafından gerçekleştirilecek. Proje, Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerinde; İmar uygulaması, yeraltı ve yerüstü arkeolojik durum değerlendirilmesi, zemin, depremsellik etütleri, tıp fakülteleri ve hastaneleri, diş hekimliği, yüksekokul ve muhtelif enstitülere ait eğitimöğretim, idari hizmet binaları ve sosyal donatı alanlarını kapsayacak master planın oluşturulması ve ön projenin yapılmasını kapsıyor.

BUGÜN NELER OLDU