Karadeniz'den şaşırtıcı bir öykü

Bartın'da, 75 yıl önce deniz kenarında bulunan Rus yapımı deniz mayını 75 yıldır saklanıyor.

Perşembe 29.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 29.12.2011 20:57
ABONE OL

Bartın merkeze bağlı tatil köyü olan Küçük Kızılkum'un Gürcü Mahallesi'nde ikamet eden Ahmet Gürcü (65), 1935 yılında dedesi tarafından bulunan mayın şamandırasının 75 yıldır ailesinde olduğunu ve sakladığını iddia etti.

Ahmet Gürcü, bölgede o yıllarda bir çok mayının bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

''Elimde görülen mayın şamandırasını büyükbabam 1935 yılında denizde bulmuş. 75 senedir de ailemizde. Mayını saklayarak koruyoruz. Suda batmıyor. Suda belli olmuyor. Dalga vurduğu zamanda kırılmıyor. Mayın zamanla şamandıranın altından koparak denize düşmüş. Yüzeyde kalan şamandıra da karaya vurmuş. Kristal bir şamandıradır. Bu olaydan sonra bir mayın daha çıkıyor. Buranın bir köyündeki genç baltayla vurarak mayını kırmak istiyor. Baltayı vurmasıyla mayın patlıyor. Genç hayatını kaybediyor. Birçok kez daha bulunan mayın çağrılan yetkililer tarafından imha ediliyor. En son 1969 yılında denizde çok büyük bir mayın bulundu. Savaş gemileri gelerek mayını patlattı. 1.2 şiddetinde sarsıntı yaptı.''

Ahmet Gürcü, kırılmış mayın şamandıralarının yıllardır köyleri ve çevresindeki köylerin sahillerinde bulunduğunu iddia etti.