Cinayetlerle bağlantım yok

Grozni'deki makamında 30 Türk gazeteciyi ağırlayan Kadirov, Çeçen cinayetleriyle ilgisi olmadığını söyledi ve ekledi: "Türkiye'de yaşayan bu arkadaşlar birbirini kırıyor, öldürüyor. Cinayetlerin nedeni aralarında paylaşamadıkları paralardır"

Cuma 30.12.2011
Son Güncelleme: Cuma 30.12.2011
ABONE OL
Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki resmi makamında 30 Türk gazeteciyi misafir eden Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Türkiye'deki Çeçen cinayetlerinin arkasında kendisinin olmadığını savundu. Üzerinde siyah Çeçen üniforması, boynunda tespihi ve yakasında ay-yıldızlı rozetiyle, 2 saat Türk gazetecilerle görüşen Kadirov, "Olumlu olumsuz her türlü sorunuza açığım" dedi. Türkiye'yle karşılıklı olarak temsilcilik açmak için başvuracaklarını belirten Kadirov, "Bence Başbakan Erdoğan, tüm İslam âlemi için büyük bir değerdir. Çünkü, son çıkışları ve politikalarıyla, İslam âlemi için siyasi, ekonomik ve sosyal katkıda bulunacağını düşünüyorum. Kendisine Allah'tan yardım diliyorum" diye konuştu. Kadirov, şu mesajları verdi:
(Yurt dışındaki muhaliflerini öldürttüğü iddiası) Kendinizi benim yerine koyun. Ben bir cumhuriyetin başında olan bir kişiyim. 'Sen git Türkiye'ye, sen git Avrupa'ya adam öldür' diye, ne gerek var. İmajımızı düzeltmek yerine böyle bir şey yapar mıyım? Oradaki herkes terörist demeyiz. Bazılarını terörist, bazılarını mülteci olarak görüyoruz. Seçici davranıyoruz. Kesinlikle bu cinayetlerin arkasında biz yokuz. Türkiye'de yaşayan bu arkadaşlar aslında birbirini kırıyorlar, birbirini öldürüyorlar. Çünkü bunların yapacağı başka bir iş de yok. Cinayetlerin nedeni aralarında paylaşamadıkları paralardır.
(Rusya ile ilişkiler) Artık savaşmak istemiyoruz. Çocuklarımız bilim adamı, doktor, sporcu, futbolcu olsun istiyoruz. Bundan sonraki savaşlarımız boks olsun, güreş olsun. Hem Rusya Federasyonu'nda hem de İslam dünyasında bir yer edindik. Çeçenistan'da binlerce cami, yüzlerce medrese var. İslam'a karşı herhangi bir hareket olursa ilk karşı çıkacak da benim. Rusya devleti bize herhangi bir engel de koymuyor. Kendi kültürümüzü tam anlamıyla yaşayabiliyoruz. Bugünkü özgürlüğü kazanmak için bu kardeşimizin yakınları gibi binlerce kişi şehit oldu. Artık savaşmaktan bıktık.

SURİ'Yİ AFFETMEYE HAZIRIM

('Kadirov beni tehdit etti, canımdan korktum Çeçenistan'dan kaçtım' diyen Türk inşaat şirketi sahibi Alper Suri'yle ilgili) Bora İnşaat bir Türk firması değil, Rusya Federasyonu topraklarında kurulmuş bir Rus firmasıdır. Başında da Alper Suri vardı. Maalesef onların sözlerine inanarak, ben de halkıma söz verdim. Birçok defa da halkıma mahcup oldum. Kendisi de kuruşsuz gelmişti bu memlekete. İnşaatlar ve yatırımlar yapacağına dair söz vermişti. Benden avans olarak 10 milyon euro (24 milyon 600 bin lira) aldı. Son aylarda bazı sıkıntılar vardı bu şirkette. En son 50 milyon dolarlık (95 milyon 500 bin lira) alacağı vardı. Ben de şirketine talimat verip alacaklarının ödenmesini sağlamıştım. Alper Suri üzerinde çok fazla durmak istemiyorum, kendisine çok kızgınım. Eğer bu arkadaş, şimdi de söylüyorum, pişman olup da insanların hakkını, işçinin hakkını verirse ben yine kendisini affetmeye hazırım. Ne Alper Suri'nin hükümete ne de hükümetin Alper Suri'ye borcu var.

SWANK GİBİLER GELMESİN

(Hollywood yıldızı Hillary Swank'ın 'Keşke gitmeseydim' açıklaması için) O günkü açılış, doğum günüm için yapılmış açılış değildi. Grozni ve Gençlik Günü'ydü. Bundan sonra böyle şahısların buraya gelmemesi için çalışacağım.
(Sosyal hayat) Grozni sokaklarında değişik kadın tiplerini göreceksiniz. Kapalı kadın da mini etekli kadın da... Ben Müslümanım ve Çeçenim, bununla da gurur duyuyorum. Kanunlarımızda zorlama yok. Ben çağrıda bulunuyorum Çeçen kadınlarımıza ve kız kardeşlerimize, 'Lütfen İslami gereklere göre yaşayın' diye. Yoksa, siz çıkıp da herhangi bir kıza zorla 'Böyle giyin, kapalı ol' diyemezsiniz.
Üzerimdeki asker üniforması değil geleneksel Çeçen formasıdır. Ben aynı zamanda general rütbesine sahibim. Rusya kahramanıyım. Yarı asker yarı sivilim.

https://www.sabah.com.tr