'Kadının geliri tedbir nafakası için engel değil'

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 31.12.2011 ABONE OL
Yargıtay, eşlerin birlikte yaşarken sürdürdükleri hayat seviyesini ayrı yaşamaları halinde de korumaları gerektiğine dikkat çekerek, kadının gelirinin bulunmasının, emekli olmasının, gelirinin kocasıyla denk veya daha fazla olmasının kocayı ortak giderlere katılma yükümlülüğünden kurtarmayacağına hükmetti. İstanbul'da yaşayan 10 yıllık evli çifte ilişkin olayda, Bakırköy 7. Aile Mahkemesi, tedbir nafakası talep eden kadının 680 TL maaşla çalıştığı, davalı kocanın ise polis memuru olup başkaca geliri bulunmadığı gerekçesiyle, davanın reddine karar verdi.

'FAZLA OLSA BİLE'
Temyiz sürecinde ise Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kadının gelirinin bulunmasının veya emekli olmasının gelirinin kocasıyla denk veya daha fazla olmasının kocayı ortak giderlere katılma yükümlülüğünden kurtarmayacağına hükmederek yerel mahkemenin kararını bozdu. "Kadının geliri bulunması, emekli olması ,gelirlerinin davalıya denk olması, hatta davalının gelirlerinden daha fazla olsa bile kocayı ortak giderlere katılma yükümlüğünden büsbütün kurtarmaz" diyen Daire, davacı kadının belirli ve sürekli bir gelirinin olmasının, tedbir nafakası bağlanmasını engelleyici bir hal olarak değerlendirmedi. Kararda "Hakkaniyete uygun bir miktarda nafakaya hükmetmek gerekirken istemin tümden reddi doğru olmayıp bozma nedenidir" denildi.

3 AYDA 26 BİN ÇİFT BO ŞANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın üçüncü çeyreğinde 184 bin 750 çift evlendi, 25 bin 858 çift boşandı. Temmuz-Ağustos-Eylül aylarına ilişkin elde edilen istatistiklere göre evlenme sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 boşanma sayısı ise yüzde 4,2 artış gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU