Sibirya soğukları geliyor

Türkiye uzun yılların en şiddetli kışını yaşıyor. Bu çok soğuk havanın üzerine pazartesi günü daha şiddetli soğuklar yaşanacak. Önümüzdeki hafta kar yağışlı geçecek. Yarın da özellikle İstanbul'u çok soğuk bir hava bekliyor. Gece buzlanma olasılığına karşı İstanbullulara yarın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları öneriliyor.

Balkanlar üzerinden gelen İzlanda kökenli soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren İstanbul'da kar yağışı gece başladı. Kar yağışının bir hafta boyunca sürmesi bekleniyor.

Gece boyu şehrin kuzey kesimlerinde etkili olan ve bugün de devam eden kar yağışının Cumartesi sabahına kadar şehir merkezinde etkili olması ve kuvvetli rüzgarında etkisiyle tipi şeklinde yağması bekleniyor. Yeni hafta başında Sibirya üzerinden gelmesi beklenen sisteminde etkisiyle kar yağışının 7 Şubat'a kadar aralıklarla devam etme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

CANLI YOL DURUMU İÇİN TIKLAYIN!

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKLAYIN!

İDO SEFERLERİ İPTAL!

İSTANBUL'DA DON VE BUZLANMA UYARISI
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Ergün Güler, kuvvetli buzlanma ve don olayları, rüzgar ve kar yağışının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı vatandaşlar ile ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

Güler'in yaptığı yazılı açıklamada, bugün akşam saatlerinde yer yer kuvvetli kar yağışı görüleceğini ve hava sıcaklığının ortalama 2 derece olacağını belirterek, rüzgarın, kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde 40 ile 60 kilometre hızla eseceğini kaydetti.

Hava sıcaklığının, yarın en düşük eksi 3, en yüksek 2 derece olacağını ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışının görüleceğini ifade eden Güler, rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak 50 ile 70 kilometre hızla eseceğini anlattı.

Güler, 29 Ocak Pazar gününün çok bulutlu ve aralıklı kar yağışı en düşük eksi 2, en yüksek 2 derece olacağını belirterek, rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde 40 ile 60 kilometre hızla eseceğini kaydetti.

Ergün Güler, 30 Ocak Pazartesi günü ise çok bulutlu ve aralıklı kar yağışının görüleceğini ve hava sıcaklığının en düşük eksi 1, en yüksek 1 derece olacağını ifade ederek, rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde 40 ile 60 kilometre hızla eseceğini bildirdi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5 ile 7 derece altında seyredeceğini aktaran Güler, ''Kuvvetli buzlanma ve don olayları, rüzgar ve kar yağışının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı vatandaşlar ile ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor'' ifadesini kullandı.

İSTANBUL'DA KAR KALINLIĞI 15 CM'E ULAŞTI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte kar kalındığının bazı yerlerde 15 cm'ye ulaştığını açıkladı.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre bazı semtlerde ölçülen kar kalınlıkları şöyle: Riva, Arnavutköy, Polonezköy: 15cm, Alemdağ, Beykoz, Şile:10cm, Hadımköy, Kağıthane, Zekeriyaköy, Samandıra, Çatalca:5cm, Beşiktaş, Sarıyer, Kartal, Üsküdar, Ümraniye:2-3cm" denildi.

CUMARTESİ SABAHINA KADAR DİKKAT
Cumartesi sabahına dikkat çekilen açıklamada, "Yeni hafta başında Sibirya üzerinden gelmesi beklenen sisteminde etkisiyle kar yağışının 7 Şubat'a kadar aralıklarla devam etme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Gece boyu şehrin kuzey kesimlerinde etkili olan kar yağışının Cumartesi sabahına kadar şehir merkezinde etkili olması ve kuvvetli rüzgârında etkisiyle tipi şeklinde yağması bekleniyor" ifadesi kullanıldı.

ANKARA ŞEHİR MERKEZİNDE, KAR KALINLIĞI 15 SANTİMETREYE ULAŞTI
Ankara'da etkili kar yağışı devam ederken, şehir merkezinde kar kalınlığının 15 santimetreye ulaştığı bildirildi.

Gece saatlerinde başla yan kar yağışı, kentin yüksek kesimlerinde etkili oldu. Dikmen, Yıldız, Or-An semtlerini etkisi altına alan kar yağışı, Kepekli mevkisinde sabah saatlerinde trafiği olumsuz etkiledi.
Kar yağışı nedeniyle şehrin ana arterlerinde trafik yoğunluğu oluştu. Zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışı, araç trafiğinin yanı sıra yayaların ulaşımını da yavaşlattı.Etkili kar yağışı insanların yanı sıra hayvanları da olumsuz etkiledi.

Bu arada, Ankara Büyükşehir Belediyesince oluşturulan 75 karla mücadele ekibi, kar yağışının kent içi ulaşımı aksatmaması için çalışmalarını bin 125 personelle sürdürdüğü belirtildi.

Bazı cadde ve bulvarlarda yaşanan sıkıntının, araçların kış koşullarına uygun olmayan lastiklerle trafiğe çıkmalarından kaynaklandığı, karın sürekli yağması sonucu karla mücadele araçlarının zaman zaman aynı yolları tekrar açma durumunda kaldıkları kaydedildi.Bu nedenle karla mücadele çalışmalarına aralıksız devam edilirken, gerekli yerlerde tuzlama yapılacağı bildirildi.

AA muhabirinin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu sabah yapılan ölçümlere göre, Ankara şehir merkezinde, 7 santimetre olan kar kalınlığı, 15 santimetreye ulaştı.
Kar yağışının, bugün gece saatlerine kadar yer yer kuvvetli olacağının tahmin edildiğini belirten yetkililer, gece saatlerinden itibaren yağışların kesileceğini ve haftasonu Ankara'da yağış beklenmediğini kaydetti.
Ancak sıcaklıkların haftasonunda hissedilir derecede azalacağına dikkati çeken yetkililer, gece en düşük sıcaklığın Cumartesi günü -4, Pazar günü ise -11 derece olarak görüleceğini belirtti.

ULAŞIMDA EK ÖNLEMLER
Kar yağışının aralıklarla devam edeceğini belirten İBB, bu doğrultuda ulaşımda bazı önlemler alındığını açıkladı. Bu önlemler şöyle belirtildi: "İETT çeşitli hatlarda 350 otobüs ile ek sefer düzenliyor. Metrobüs hattında 315 otobüs aralıksız seferlerine devam ediyor. Metrobüs hattında 5 kar kürüme ve tuzlama aracı ile 2 solüsyon aracı hizmet veriyor. Köprülerde rutin trafik akışı devam ediyor. Kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, İDO Yenikapı, Eminönü, Harem, Üsküdar, Ümraniye - Tepeüstü Meydanlarında; 359 Personel ve 48 araç ile kar kürüme çalışmaları yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı"

AKOM İSTANBUL'U 411 KAMERA İLE İZLİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nce (AKOM), İstanbul 411 kamera ile izlenerek kritik noktalarda yaşanan aksaklıklara müdahale ediliyor.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da, kar yağışı zaman zaman şiddetli rüzgarla birlikte etkisini sürdürüyor. Kar yağışının başlamasıyla kriz masası oluşturan AKOM'da, İstanbul'un kritik kavşaklarına yerleştirilen 411 kamera ile görüntüler canlı olarak takip ediliyor. Belirlenen güzergahlarda yapılan kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilerek gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendiriliyor. AKOM Beyaz Masa 444 25 66 numaralı telefonuna gelen ihbarlar gerekli birimlere aktarılıyor. AKOM merkezine yansıyan görüntülerde İstanbul ulaşımında herhangi bir aksaklık yaşanmadığı gözleniyor.

Çok sayıda basın mensubu da AKOM'da gelişmeleri takip ediyor.

HAVAYOLU ULAŞIMINA KAR ENGELİ
Türk Hava Yolları, kötü hava şartları nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa ve Gaziantep seferlerini karşılıklı iptal etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, THY'nin İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa ve Gaziantep seferlerinden bazıları karşılıklı olarak, varış noktalarındaki kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi.

KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
İstanbul'da dün akşam saatlerinde tipi şeklinde başlayan kar yağışından dolayı ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için yollara 4 bin 667 ton tuz ile 156 ton solüsyon döküldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kenti dün akşam saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı, yer yer fırtına şeklinde devam ediyor. Kar yağışının, akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, ana arterler ve katılım noktalarında sabaha kadar görev yaptı. Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde kar küreme ve tuzlama çalışmaları gerçekleştirildi.

Belediyenin 870 araç ve iş makinesi ile 2 bin 406 personelden oluşan ekipleri, çalışmalar süresince yollarda ulaşımın aksamaması için 4 bin 667 ton tuz ve 156 ton solüsyon kullandı.

EVSİZLER SPOR SALONUNDA MİSAFİR EDİLİYOR
İstanbul'u etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle sokakta kalan vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından spor salonlarında misafir ediliyor. Evsizlere 3 öğün yemek, banyo ve sağlık hizmeti veriliyor.

İstanbul'da etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle zor durumda kalan evsiz vatandaşların imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Sokaklardan toplanan 292 kişi, belediye ekiplerince Sarıyer'de bulunan Metin Oktay Spor Kompleksi'ne yerleştirildi. Yaklaşık bir aydır hizmete açık olan spor salonunda 3 öğün yemek, banyo ve sağlık hizmeti gibi birçok alanda hizmet veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürü İsrafil Aydın, bu yıl evsizler için yeni bir çalışma başlattıklarını belirtti. Aydın, "Burada sokakta kalan evsiz vatandaşlarla ilgili, barınma, beslenme ve acil durumlar için sağlık hizmeti vermekteyiz. Bugüne kadar 750 kişiye hizmet verdik. Bunların içerisinde memleketlerine gönderdiklerimiz oldu. Aileleriyle buluşturduklarımız oldu. Şu an itibariyle 292 kişi kalıyor. Bu yıldan itibaren biz sokakta kalmış kimsesizlerle ilgili bir veri toplamak amacıyla, İstanbul'da sokakta kalan vatandaşlar hangi bölgelerde yaşıyor? Kaç kişiler? Bunları öğrenmek için bir çalışma başlattık. Onun için aradığımız noktalarda bir form dolduruyoruz. O formla beraber buraya gelirse biz en azından bundan sonraki süreçte her bir bireyin yaşam alanı neresi onlarla ilgili bilgi sahibi olmak istiyoruz. Onun için aldığımız yerleri kimsesiz olup olmadığını, sokakta yaşayıp yaşamadığını onlar için rehabilite edici ne tür çalışmalar yapılabileceğimizi araştırmak ve bu süreci yönlendirmek açısından böyle bir çalışma yapıyoruz." diye konuştu.

ULUDAĞ'DA KAR KALINLIĞI 2,25 METREYE ULAŞTI
Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı, 2 metre 25 santimetreye ulaştı.
AA muhabirinin Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, dünden bu yana devam eden yoğun yağışın ardından, ''oteller bölgesi''ndeki kar kalınlığı, 2 metre 25 santimetreyi buldu.

Sıcaklığın gece eksi 10, gündüz ise eksi 9 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da kar yağışı devam ediyor.
Uludağ'da, kar yağışının yarın sabah saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

BOLU DAĞI'NDA KAR KALINLIĞI 40 SANTİMETREYE ULAŞTI
Bolu Dağı'nda etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.
D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde gece saatlerinden itibaren etkili olan yağış nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Ulaşımda aksamaların yaşandığı karayolunda, ekipleri tuzlama ve kar küreme çalışmalarına devam ederken trafik ekipleri zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor.

D-655 Düzce-Zonguldak karayolu ve TEM Otoyolu Gümüşova rampalarında da etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geliyor.

Bu arada, Düzce'de 63, Bolu'da 130 köy yolu ulaşıma kapandı. Ayrıca, Göynük'te 9, Mudurnu'da 8 köye elektrik verilemiyor.

Yetkililer, Düzce ve Bolu çevrelerinde kar yağışının artmasının beklendiğini, vatandaşlara tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

KAR YAĞIŞI YOLLARI KAPATTI
Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle köy yolları ulaşıma kapandı.

İlçede 5 günden beri aralıklarla yağan kar tüm köy yollarını kapattı. Çelikhan-Sürgü karayolu uzun uğraşlar sonucunda kısa süre trafiğe açıldı.

BULGARİSTAN, KAPILARINI TIR GİRİŞLERİNE KAPATTI
Bulgaristan, yolların karla kapanması sonucu sınır kapılarını TIR'lara kapattı.

Trakya ve Balkanlarda kar hayatı olumsuz etkiliyor. Yoğun yağış nedeniyle Bulgaristan ve Romanya'da yollar ulaşıma kapandı. Yolların kapanması nedeniyle Türkiye'nin en önemli sınır kapılarından olan Kapıkule ve Hamzabeyli'de dünden bu yana TIR'lar çıkış yapamıyor. Çıkış yapmak için yola çıkan sürücüler Kapıkule ve Hamzabeyli'deki TIR gümrük sahasını doldurdu. Yetkililerin uyarılarına rağmen yola çıkan başka sürücüler de sınır kapıları önünde uzun araç kuyruğu oluşturdu.

TIR kuyruğu Kapıkule önünde yaklaşık 6 kilometreyi buldu. Sürücüler, Bulgaristan'da kapanan yolların bir an önce açılarak yollarına devam etmek istiyor. Bulgaristan'dan gelen sürücüler yollarda durumun çok kötü olduğunu ve çok sayıda TIR'ın kaza yaptığını söyledi. Ali İhsan Özer, dün sabah saat 08:00'ten bu yana sınır kapısında beklediğini söyledi. Yaklaşık 14 saatten bu yana kontak çalıştırmadığını anlatan Özer, "Bulgar bırakmıyor, Roman kapalı diyorlar. Gelen arkadaşlar Bulgaristan'da yollarda bir tane aracın olmadığını söylüyor. Hollanda'ya gideceğim. Firmam arayıp duruyor. Bu şartlarda yükümüzü teslim edeceğimiz tarafa yalancı çıkıyoruz. İhracat durmuş durumda." dedi.

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Çarşamba gününden itibaren gerek Bulgaristan ve gerekse Trakya bölgesinde ciddi bir kar yağışı olduğunu söyledi. Yağış nedeniyle Türkiye tarafından yolun kapanması veya ulaşımı engelleyen bir durum olmadığını kaydeden Sözer, "Bulgaristan tarafından yolların kardan ve buzlanmadan etkilendiği ve tehlike arz ettiği Bulgar tarafı ulaşımı kesti. Yani bizden TIR girişini kesti. Ancak küçük araçların ve diğer araçların geçişine izin veriliyor. Dün geceden itibaren Bulgaristan Türkiye'den TIR'ların geçişine izin vermiyor. Şu anda Kapıkule'de 4 kilometreyi bulan bir TIR kuyruğu var. Yaptığımızın uyarılara rağmen yola çıkan sürücüler sınır kapısı önünde bekliyor. Bulgar tarafı ile temaslarımız var. Alıp almayacaklarını soruyoruz. Araçların alınması için çabalarda bulunuyoruz." diye konuştu.

TEM'DE UZUN ARAÇ KUYRUKLARI OLUŞTU
Bitlis, Adıyaman ve Adana'da yoğun kar yağışı dolayısıyla 229 köy yolu ulaşıma kapandı.
Bitlis Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 167 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Ulaşıma kapalı olan köy yollarında Bitlis İl Özel İdaresi'ne ait 3 kar makinesi, 14 greyder, 11 dozer, 14 servis aracı, 8 yükleyici ve 10 ekiple karla mücadele çalışmalarının yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, yolların açılması için çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtildi.

İl merkezine bağlı 67, Hizan'da 52, Mutki'de 39, Adilcevaz'da 1, Tatvan ilçesinde ise 8 olmak üzere toplam 167 köye ulaşım sağlanamadığı belirtilen açıklamada, Ahlat ve Güroymak ilçelerinde ise kapalı köy yolunun bulunmadığı ifade edildi.

Bitlis Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise merkezde 110 santimetreyi bulan kar kalınlığının, yüksek kesimlerde yer yer 140 santimetreye ulaştığını bildirdi. Yüksek kesimlerde karın fazla olmasından dolayı çığ tehlikesinin bulunduğunu kaydeden yetkililer, kentte havanın rüzgarlı olması nedeniyle vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı.

Adıyaman

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle 17 köy ve 35 mezra yolu ulaşıma kapandı, kar kalınlığı ilçe merkezinde 1 metreye ulaştı.
İl Özel İdaresine bağlı ekipleri, kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Çelikhan'da ise kar yağışı nedeniyle Çelikhan-Adıyaman ve Çelikhan-Malatya karayolları ile ilçeye bağlı 18 köy ve bağlı mezraların yolları ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Adana

Tufanbeyli ilçesinde 3 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 27 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezinde kar kalınlığı 65 santimetreyi, yüksek kesimlerde ise 1 metreyi buldu.
Köy Hizmetleri Tufanbeyli Bakımevi Şefi Hacı Mustafa Çinçik, kar nedeniyle 27 köy yolunun ulaşıma kapandığını, yolların açılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.
Bu arada, karayolları ve İl Özel idaresi ekiplerince Kayseri-Tufanbeyli yolunun kapanmaması için de çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi.

Zonguldak

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Zonguldak'ta, hızı saatte 41 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle dalgaların yüksekliğinin 2-3 metreye ulaştığını belirtti. Bu arada, sahilde sabah saatlerinden itibaren rüzgarla etkili olmaya başlayan dalgaların, Zonguldak Limanı'ndaki mendireği aştığı görüldü.
Öte yandan, dev dalgalar nedeniyle avlanmakta zorlanan martıların, seyyar bir balıkçının tezgahındaki balıklardan almak için çaba sarfettikleri kaydedildi.

Düzce

Düzce'de gece başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi nedeniyle TEM Otoyolunun Düzce mevkisinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Ankara'dan İstanbul yönüne giden ağır tonajlı araçların Gümüşova mevkisinde yolda mahsur kalması nedeniyle, TEM Otoyolunda uzun araç kuyrukları oluştu. Karayolları ekipleri mahsur kalan araçların yol dışına alınması için çalışma başlatırken, trafik ekipleri ağır tonajlı araçların Gümüşova rampasından geçişine izin vermiyor. Ayrıca, karayolları ekipleri tuzlama ve kar kürüme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sakarya

Sakarya'da etkili olan kar yağışı, şehir ve ilçe merkezlerinde hayatı olumsuz etkilerken, turistik mekanlarda eşsiz görüntüler oluşturdu.
Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı Korucuk'taki Saklı Göl mevkisinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Çok sayıda kuş türünün yaşadığı Poyrazlar Gölü'nde de kar yağışı, güzel görüntüler oluşturdu.

Tekirdağ

Tekirdağ'da hızı zaman zaman 70 kilometreyi bulan karayel nedeniyle gece yollarına devam edemeyen 48 şilep ve tanker, Şarköy ilçesindeki limanlara demirledi. Karayelin, sabah saatlerinde etkisini azaltmasının ardından, 33 şilep ve tanker Şarköy'den gidecekleri yere doğru hareket ederken, 15 şilep ve tankerin ise yola çıkmak için hava koşullarının iyileşmesini bekledikleri öğrenildi.

Bu arada, şiddetli rüzgar nedeniyle Şarköy, Mürefte ve Hoşköy'deki balıkçıların denize açılamadığı belirtildi.

TUNCA NEHRİ TAŞTI
Etkili kar yağışı nedeniyle Tunca Nehri'nde taşkın yaşandı. Nehir üzerindeki tarihi köprüler araç trafiğine kapatıldı.

Tunca Nehri'nin Sarayiçi kesiminde taşması sonucu Adalet Kasrı ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı girişi sular altında kaldı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, suların bölgeye sirayet etmesinin ardından bölgedeki güvenlik önlemlerini artırdı. Ekipler, Sarayiçi'ne ulaşımı sağlayan Kanuni ve Fatih köprülerini güvenlik bandı çekerek araç ve yaya trafiğine kapadı.

Öte yandan bu sabah yapılan debi ölçümlerine göre, Tunca Nehri'nin dün saat 08.00 itibarıyla 45 metreküp/saniye olan debisi bu sabah 110 metreküp/saniyeye ulaştı.

TUNCELİ-ERZİNCAN KARAYOLUNA ÇIĞ DÜŞTÜ
Tunceli-Erzincan karayolu, çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı. Karayolunda mahsur kalan aralarında basın mensuplarının da bulunduğu vatandaşların kurtarılması için çalışma yapılıyor.

Tunceli-Erzincan karayolunun 45. kilometresindeki 1 ve 2 No'lu çığ tünellerinin bulunduğu mevkide sabah saatlerinde birden fazla yere çığ düştü. Ulaşıma kapanan karayolunun bu bölgesinde yolcu otobüsü, minibüs, cenaze aracı ve çok sayıda otomobil mahsur kaldı.

Karayolları ekiplerinin yaklaşık 5 saat süren çalışması sonucu yol ulaşıma açıldı. Kar yağışının etkili olduğu bu bölgede yer yer ulaşım tek şeritten sağlanıyor. Yetkililer yağan kar yağışı nedeniyle zemin kayganlaştığını çığ riskinin devam ettiğini belirterek sürücüleri uyardı. Yolda kalan kamyon ve tırları kurtarmak için de ekipler çekici desteği sağlıyor.

Tunceli'den çığ düşen bölgeye gelen basın mensuplarının bulunduğu aracın önüne de Tunceli-Erzincan karayolunun 40. kilometresindeki çığ tünelinin olduğu bölgede çığ düştü.
Karayolu bu bölümde de ulaşıma kapandı. Basın mensuplarının aracının da aralarında bulunduğu çok sayıda araç burada mahsur kaldı.

Yolun açılarak buradaki vatandaşların kurtarılması için ekipler bölgede çalışma başlattı.

BİZE ULAŞIN