'Bir Hayat Bir Ölüm' tiyatroya umut oldu

SABAH gazetesinin, 7 Haziran 2011 tarihli sayısındaki "Bir Hayat Bir Ölüm" köşesine taşıdığı Ermeni duayen tiyatrocu Hermon Variş, ölümünün ardından ilk kez "sahnedeydi"

Hermon Variş Tiyatrosu'nun gönüllü oyuncuları, Feriköy'de, geçtiğimiz 30 Mayıs'ta yaşama veda eden eğitmenleri Hermon Variş'in ardından ilk oyunlarını sergiledi. Sahneye de Variş'in bir fotoğrafı konuldu. Oyunu, Variş'in kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan eşi Anahit yönetti. Anahit Variş, "Eşimin bir yerlerde bizi izlediğini biliyorum. Hep benim yanımdaydı, bu gece de benimle" dedi.

HEPSİ AMATÖR OYUNCU

Feriköy'deki Sanatseverler Derneği'nde sahneye konan "Bir Salak Buldum" adlı oyun için 3 aylık bir hazırlık süreci geçirdiklerini dile getiren Anahit Variş, bütün oyuncuların amatör olduklarını dile getirdi. " H e p s i n i n başka meslekleri var. Örneğin biri muhasebeci, biri kuyumcu, biri öğretmen" diyen Variş, büyük emek verdikleri amatör tiyatronun ayakta durması için çok çalıştıklarını kaydetti. Bugüne kadar Dormen ve Hadi Çaman tiyatroları da dahil birçok salon değiştirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Variş, "Şu anda Feriköy'deki Rum kilisesinin içinde bulunan sahneyi kullanıyoruz. Resmen gezgin kumpanya olduk. Sponsor olmadan ayakta durmamız mümkün değil. Yine de ilk günün heyecanıyla sahneye çıkıyoruz" şeklinde konuştu. 46 yılını tiyatroya veren eşinin artık hayatta olmasa da kendisine manevi olarak yol gösterdiğini söyleyen Anahit Variş, "Onun tiyatro sevgisi beni de sahnelere taşıdı. Bu gece ise (önceki gece) ilk defa sahne arkasına geçtim. Zor bir görevdi ama o hep benimleydi. Arada ona beğenip beğenmediğini soruyorum. Bana bir işaret gönderiyor, ben de mutlu oluyorum" dedi.

'O GAZETEYİ SAKLIYORUM'
SABAH gazetesinde eşiyle ilgili çıkan makaleyi okuduğunda çok duygulandığını kaydeden Anahit Variş, "Makaleden sonra Kültür Bakanı bizi aradı. Adalar Belediye Başkanı aradı. Herkes yanımızda oldu. Çok teşekkür ederim" diye konuştu. Bugüne kadar bünyesinden Kevork Türker, Anta Toros gibi çok sayıda önemli Ermeni tiyatro sanatçısı çıkaran Hermon Variş Tiyatrosu'nda görev yapan Kirkor Dinçkayıkçı da "Cemaatimiz içinde küçük de olsa bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ruhumuz besleniyor" dedi. Ermeni tiyatrosunun ileri gitmesi için büyük çaba harcayan usta yönetmen-oyuncu Hermon Variş, 46 yıllık sanat hayatında Hisseli Harikalar Kumpanyası dahil çok sayıda oyunu sahneye koydu. Variş, bağırsak enfeksiyonuyla başlayan bir dizi rahatsızlıktan ötürü 30 Mayıs'ta hayata veda etmişti.

BİZE ULAŞIN