Kar uyarısı işe yaradı

İstanbul'da kar yağışı dün de gün boyu sürdü. Ancak Topbaş'ın yaptığı çağrı etkili oldu ve kentte büyük bir trafik sorunu yaşanmadı

İstanbul'da önceki gece başlayan kar yağışı dün de gün boyu sürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın önceki gün yaptığı çağrı etkili oldu ve trafikte büyük bir sorun yaşanmadı. Topbaş vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarını ve bireysel araçlarını tercih etmemeleri çağrısını yinelerken "İstanbul'da hissedilenr sıcaklıkta eksi 13'lerden bahsediliyor. Belediye olarak solüsyon mücadelemiz sebebiyle ana arterler açıktır. Bunu AKOM çalışanlarıyla birlikte başardık"dedi. AKOM'un 411 kamera ile gözetlediği kentte ekipler karla mücadele için sürekli çalıştı. Kar yağışı ve fırtına, dün ilk olarak Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Başakşehir, Esenler, Güngören, Bakırköy, Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş ve Bakırköy'de etkili oldu. Anadolu yakası da kar yağışı sonrası bembeyaz oldu. Buzlanma olayı 28 sensörle 3 saat önce cesinde görevlilerin telefonlarına aktarııyor.

GEMİ KARAYA OTURDU
İzmit' ten Bulgaristan'ın Varna Limanı'na hareket eden ve 9 personeli bulunan Moldovya bayraklı "Rona" adlı kuru yük gemisi 05.43'te Kilyos'un batısında karaya oturdu. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) ise Marmara Denizi'ndeki etkili karayel nedeniyle bazı deniz otobüsü seferlerini iptal etti. Kar, Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nda da etkili oldu. Kar yağışı nedeniyle uçakların iniş ve kalkışlarında sorun yaşanmadı. Uçaklar pist başında buzlanmaya karşı alkol ve glikoz karışımı özel sıvı ile yıkandı. İstanbul'da etkili olan kar yağışı maddi hasarlı kazaları da beraberinde getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri sokakta yaşayan evsizleri salonlarda misafir etti.

BİR HAFTA 'BUZ'
Yurt genelinde önümüzdeki hafta ayaz ve buzlanma artacak. İstanbul'da sert poyraz esecek. Yarın hafifleyece kar yağışı pazartesi gününden itibaren hafta sonuna kadar aralıklarla görülecek. Marmara Bölgesi'nde hafta sonu sıcaklıkları 0 dereceye yakın seyredecek. Ege'de sıcaklıklar, yeni haftada 5 derece düşecek. Soğuklar Akdeniz'e de inecek. Güneydoğu Anadolu, yeni bir yağışlı sistemin etkisine girerken Doğu Anadolu ve Karadeniz karlı sistemin etkisinde kalacak.

YURTTA KIŞ
TUNCA TAŞTI: Edirne'de Tunca Nehri'nde taşkın yaşandı. Adalet Kasrı ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı girişi sular altında kaldı.
TUNCELİ'DE ÇIĞ MAHSUR BIRAKTI: Tunceli-Erzincan karayolunun 45'inci kilometresinde dün sabah saatlerinde çığ düştü. 1 yolcu minibüsü ile 2 TIR kısmen kar altında kaldı. Beş saat sonra yol açılırken bölgeye gelen basın mensuplarının bulunduğu aracın önüne de çığ düştü. Yol ulaşıma kapandı. Çok sayıda araç mahsur kaldı. Yol akşam saatlerinde açılabildi.
YÜZLERCE KÖY YOLU KAPANDI: Yoğun kar yağışı ve tipi sonucu dün Sivas'ta 453, Bitlis'te 167, Adıyaman'da 17, Adana'da 27, Ağrı, Erzurum, Ardahan, Kırklareli ve Sakarya'da ise 317 köy yolu ulaşıma kapandı.
OTOBÜS DEVRİLDİ: Afyonkarahisar'da kar ve tipi nedeniyle şarampole devrilen yolcu otobüsünde 1 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Van'da ise makam aracının şarampole yuvarlanması sonucu Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarıhan ile yanandaki üç kişi yaralandı.


Mustafa KAYA-Cevdet ÖZDEMİR-Zeynel YAMAN-Barış SÖZAL-Ali ŞAHİN-Hasan AY-Ercan TOPAÇ

BİZE ULAŞIN