Ekmekteki tükürük 6 yıl sonra yakalattı

Anne ile oğlunu öldüren iki zanlı, ailenin ısrarı sonucu soruşturmanın polise verilmesiyle yakalandı. Zanlılar, sorgularında 7 yıllık bir cinayeti de itiraf etti

Yalova merkez Samanlı köyünde bakkal işleten Sinan Yiğit ve annesi Naciye Yiğit'in ölümünün üzerindeki sır perdesi 6 yıl sonra kaldırıldı. Dosyayı 4 ay önce yeniden ele alan Yalova Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği ekipleri, cinayetleri 33 yaşındaki Erkut A. ve 27 yaşındaki Hüseyin D.'nin işlediğini belirledi. Şüphelileri, olay yerinde bulunan ısırılmış bir ekmekteki tükürük ve kan izi yakalattı. Sorgu sırasında, iki şüphelinin 7 yıldır kayıp olan Fatih Geçer'in de katili olduğu ortaya çıktı.

ISIRILMIŞ EKMEK PARÇASI
Sinan Yiğit (37), 25 Ocak 2006'da bakkalda boğazı bıçakla kesilmiş şekilde bulundu. Jandarma, Yiğit'in 70 yaşındaki annesi Naciye Yiğit'in de evinde aynı yöntemle öldürüldüğünü tespit etti. Soruşturmadan bir sonuç alınamayınca dosya rafa kalktı. Ancak damat Semih Gürler cinayetin peşini bırakmadı. Dosyanın polis tarafından incelenmesi için Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verdi. Savcılık, Gürler'in isteğini kabul etti. Böylece, 6 yıl önce işlenen cinayetin dosyası Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne gönderildi. Emniyette 4 ay önce özel bir ekip kuruldu. Jandarmanın hazırladığı dosya incelendi. Dosyadaki tek delil, olay günü evde bulunan kan izi ile bakkaldaki ısırılmış ekmekte bulunan tükürüktü. DNA incelemesi yapılmış ancak bir sonuç alınamamıştı. Araştırma kapsamında İstanbul Üniversitesi'ndeki eğitimini yarım bırakan Sinan Yiğit'in okul arkadaşları incelendi.

BİRİ BİTİRDİ, DİĞER İ YARIM

Veresiye defterinden bakkala hangi köylülerin borcu olduğu tespit edildi. Anne oğulla ilişkisi olan köylülerle görüşüldü. Cinayet tarihinden itibaren köyden ayrılanlar takibe alındı. İstanbul, Bursa, Yalova, Sakarya ve Kocaeli'nde 100'ü yazılı olmak üzere 400 kişinin ifadesine başvuruldu. İfadelerin ardından şüphelenilen 50 kişiden 9'unun kan örnekleri alındı. Bu kan örnekleriyle olay yerinde bulunan örnekler karşılaştırıldı. Polis, köylülerden Hüseyin D. ve Erkut A.'nın üzerinde yoğunlaştı. Olay yerinde bulunan ekmekteki tükürük örneği ve kan izi Hüseyin D.'den alınan örnekle birbir eşleşti. Bunun üzerine polis, Hüseyin D.'yi İstanbul Sultangazi Gazi Mahallesi'ndeki evinde, evli ve 2 çocuk sahibi Erkut A.'yı da halen yaşadığı Samanlı köyünde gözaltına aldı. Hüseyin D., trafikte tartışarak darp ettiği bir sürücünün şikayeti üzerine mi gözaltına alındığını sordu. Yalova Emniyeti'ne götürülen şüpheliler, Sinan Yiğit'i dükkandaki 500 lirayı gasp etmek için, evdeki annesi Naciye Yiğit'i de kendilerini gördüğü için ekmek bıçağıyla öldürdüklerini itiraf etti. Şüphelilerin cinayetten önce bakkaldan ekmek arası peynir aldığı, Erkut A.'nın ekmeği bitirdiği, Hüseyin D.'nin ise ısırıp bıraktığı saptandı. Hüseyin D.'nin evde Naciye Yiğit'i bıçaklarken kendini yaraladığı, bu sayede kan izinin bulunduğu anlaşıldı.

SORGUDA 3. CİN AYET
İki şüphelinin emniyetteki sorgusu sırasında 2005'in ağustos ayından beri kayıp olan Fatih Geçer'in akıbeti de açıklığa kavuştu. Erkut A. ve Hüseyin D., sorgu sırasında arkadaş oldukları Geçer'i alnına sıktıkları tek kurşunla öldürüp cesedini merkeze bağlı Soğucak köyü Paşaköy mevkisinde bir araziye gömdüklerini itiraf etti. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan tutuklandı. Polis, olumsuz hava şartlarının ortadan kalkmasının ardından Geçer'in gömüldüğü arazide köpeklerle birlikte arama çalışması yapacak.

DAMADIN DİLEKÇESİ SAYESİNDE
Oğluyla öldürülen Naciye Yiğit'in damadı mimar Semih Gürler: "Jandarma, 6 yılın sonunda soruşturmada bir adım ilerleyemeyince, Başbakanlık ve cumhuriyet savcılığına hem kolluk kuvvetinin hem de davaya bakan savcının değiştirilmesi için dilekçe verdim. Dilekçeler en sonunda olumlu bulundu. Cinayetle ilgili olarak kolluk kuvveti değiştirilerek, dosya Yalova Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne devredildi. Polis, çok özverili bir çalışmayla delilleri çok iyi değerlendirerek, 4 ay gibi kısa bir sürede cinayetin faillerini yakaladı. Devleti vatandaşın gözünde bir kez daha güçlü kıldı."

BİZE ULAŞIN