Erotik filmlerin yönetmeni Recep İvedik'e sahip çıktı

Türk sinemasının ilk erotik içerikli komedi filmlerine imza atan Aram Gülyüz: Şahan'ın karakteri neden eleştiriliyor anlamıyorum. Taklidi yapılan tipler sinemada hep vardı

Türkiye'nin farklı etnik kökenlerinin buluşma noktası olma hedefiyle yayın hayatına başlayan Paros Dergisi, Yeşilçam'a birçoğu erotik içerikli komedi olan 139 filmle Aram Gülyüz (71) ile bir röportaj yayımladı. 20 yıldır sinemaya gitmediğini, sinema fimlerini de takip etmediğini ancak Şahan Gökbakar'ın 'Recep İvedik' karakterini bildiğini söyleyen Gülyüz, "Bugün Türk sinemasında Şahan Gökbakar'ın karakterinin eleştirilmesine anlam veremiyorum. İşi gerçekten zor. "Cilalı İbo 'Yavyum' dedi, bütün Türkiye onunla birlikte 'Yavyum' dedi. O bitti Öztürk Serengil geldi 'yejee yejee' dedi, tüm Türkiye 'Yeje' dedi. Sadri geldi bir el hareketi yaptı bütün Türkiye 'Turist Ömer' oldu" diyen Gülyüz "O bitti, Kemal Sunal geldi 'Eşşoleşek' dedi, herkes taklit etti. Şimdi de Şahan var. Yani bu anormal bir şey değil" dedi.

"BİZ AÇIK FIKRA ANLATTIK"
Gülyüz kendi çektiği filmleri erotik diye sınıflandırılmasıyla ilgili olarak da "Biz erotik diyoruz ama öyle acayip bir durum yoktu. Hani bizim açık fıkralarımız vardır ya, o tarzdı bu filmler de. Pornografi falan yoktu. Açık fıkralar anlattık" diyor.

TESADÜFEN YÖNETMEN

Gülyüz röportajında sinemaya âşık olmadığını, tesadüfen yönetmen olduğunu "Askerdeyken Kore'de tercüman olmak için gönüllü oldum. Orada en yakın arkadaşlarımdan biri Halit Refiğ'di. Dönüşte İngiliz Havayolları'nda çalışmaya başladım. Ama Halit peşimi bırakmadı. Bana İlk filmim"Sensiz Yıllar" ı zorla çektirdi" sözleriyle anlattı. Sinema işine girdiğine çok pişman olduğunu söyleyen Gülyüz "Ama bu iş bir tek karım Gönül Gülyüz'le tanışmama yaradı. Dansöz Aysel Tanju'nun rol aldığı bir film çekiyordum, koreografisi için biri gerekiyordu. Asistanım tiyatrocu Ayberk Çölok, bir gün 'Genç bir balerin var, öğretmenlik de yapıyor, Aysel'e öğretsin' dedi. Bir de baktım ki öğretmen karım olmuş. Keşke karım yaşasaydı. 48 yıllık eşim ölmeseydi. İkimiz de deliydik. Arabaya atlar, Yunanistan'a gider, kafaları çekerdik. Umursamazdık hayatı. Ölüm olmasa ne iyi olurdu" sözleriyle kaybettiği eşine olan aşkını anlattı. Aram Gülyüz erotik filmlerinin yanı sıra Yeşilçam'ın bir döneme damgasını vuran Ayşecik film serisinin de yönetmenliğini yaptı.

BİZE ULAŞIN