Uğur, Mizgin'e umut oldu

İki aylıkken beşiğine düşen mumun çıkardığı yangında yüzü tamamen yanan 15 yaşındaki Mizgin Demirhan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde geçen hafta yapılan yüz naklinden sonra umutlandı.

Van merkeze bağlı Yalı Mahallesi'nde yaşayan Fettah ve Fehime Demirhan çiftinin en büyük çocukları olan, daha iki aylık iken beşiğine düşen mumun çıkardığı yangında yüzü tamamen yanan, bu olaydan sonra hastane hastane dolaştırılan Mizgin Demirhan'ın yüzündeki yanık izleri sayısız operasyona rağmen giderilemedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki heyetin Uğur Acar'a yaptığı yüz nakli, sokağa çıkarken insanların bakışlarından rahatsız olan Mizgin ve ailesine umut oldu.

Mizgin Demirhan, yüzündeki yanıkların giderilmesi için şimdiye kadar yapılan operasyonların işe yaramadığı için ümidini kaybettiğini bildirdi.

Akdeniz Üniversitesinde yapılan yük nakliyle tekrar umutlandığını ifade eden Demirhan, şunları söyledi:

''Babam Türkiye'de beni çok hastaneye götürdü. Operasyonlar sonuç vermedi. En son yurt dışına gitmemiz önerilmişti. Bu bizim için çok zordu. Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirilen nakli duyunca çok sevindim. Hem kendi adıma hem de benim gibi olanlar için sevindim. İnşallah bir hafta içinde babamla Antalya'ya giderek gerekli tahlilleri yaptıracağız. Bana göre bir yüz bulunacağını umut ediyorum. Yüz nakli olursam benim için çok şeyler değişir, her şeyden önce sokakta yürürken insanları beni rahatsız eden bakışlarından kurtulmuş olacağım.''

Baba Fettah Demirhan ise kızının yüzündeki izlerden kurtulması için çok para harcadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'de bu konuda uzman çok sayıda hastaneye gittik. 3 yıl önce yurt dışında bir ülkeye gitmek için araştırma yaparken Akdeniz Üniversitesinde bu hocalarımızın çalışma yaptığını gazete haberlerinden öğrenince bekleme kararı aldık. Depremden önce Antalya'ya gitmeye karar vermiştik. Deprem bu kararımızı erteletti. Şimdi başarılı bir yüz nakli gerçekleşti. Bu hem kızımıza hem bize umut oldu. Birkaç gün içinde Antalya'ya gidip bu doktorumuzla görüşeceğiz. Şimdi bana seni kızın iyileşecek deseler onun için bütün servetimi vermeye hazırım.''

''Bize hayatı öğretiyor''

Sokakta kendisini rahatsız eden bakışlara rağmen hayata sıkı sarılan, okulunda başarılı bir öğrenci olan Mizgin Demirhan, arkadaşları tarafından örnek alınıyor.

Mizgin Demirhan'ın pansiyon arkadaşı Seher Güneş, ''Çok güçlü bir insan. Onun yerinde kim olsa bu kadar güçlü duramazdı. Hayata hiçbir zaman küsmedi. Yaşadığı bunca sıkıntıya rağmen önündeki engelleri aşmaya çalışıyor. Aslında bize hayatı öğretiyor'' dedi.

Okul arkadaşlarından Fatma Kayman ise hayata sımsıkı sarılan Mizgin Demirhan'ın okulda çok başarılı olduğunu belirterek, ''Ama herkes gibi o da yüzünün güzel olmasını istiyor. Yetkililerin arkadaşımızın bu isteğini gerçekleştirmesini istiyoruz'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN