AKOM kırmızı alarm ilan etti!

İstanbul'da 3 gün daha sürmesi beklenen kar yağışı yoğun biçimde devam ediyor. Özellikle sabah saatlerinde yoğunluğunu artıran karın kalınlığı kimi bölgelerde 20 santimetreye kadar ulaştı. AKOM kırmızı alarma geçti.

Sibirya ve Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da kar yağışı sürüyor. Kentte birkaç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı sabaha karşı etkisini artırdı. Meteorolojinin tahminleri doğrultusunda, hava sıcaklığı 3 ila 5 derece azaldı. Kentin tamamı beyaza büründü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış çalışma araçları güzergahlarda hazır bekleyerek kar tutan yolları temizledi. Don tehlikesine karşı yollar tuzlandı. Sürücüler ışıklı levhalarla kar ve dona karşı uyarıldı.

İSTANBUL'DA KAR TATİLİ!

İSTANBUL 33 YILIN EN SOĞUK GÜNÜNÜ YAŞADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son 24 saatlik ölçümlerinden derlenen bilgilere göre dün Kars Türkiye'nin en soğuk iliydi. Kars merkezde sıfırın altında 26.9 derece ölçüldü. Türkiye'nin en sıcak ili de Antalya oldu. Alanya'da 9 derece sıcaklık ölçüldü.

İSTANBUL'DA SOĞUK REKORU KIRILDI

İstanbul son 33 yılın en soğuk gününü yaşadı. Çatalca radar istasyonunda -8 olarak ölçüldü. İstanbul böylesine bir soğuğu 1979 yılının ocak ayında yaşamış ve dereceler -7.9' u göstermişti.

MARMARA BU KADAR SOĞUĞA ALIŞIK DEĞİL

İstanbul'un dışında Marmara Bölgesinin diğer illerinde de son 24 saatte rekorlara yaklaşan ölçümler yapıldı. Ölçülen değerler şöyle; Çanakale (Gökçeada) -5.0, Kırklareli -10.5 ,Tekirdağ (Malkara) -10, Edirne -9.6.

KAR BU KEZ EGE'Yİ ESİR ALACAK

Perşembe gününden itibaren Marmara'da etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışının bu kez Ege Bölgesi'nde gözlenmesi bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre Perşembe günü öğle saatlerinde Ege Bölgesinin özellikle kıyı şeridinde etkili kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının Çanakkale'de de etkili olacağı öngörülüyor.

İDO SEFERLERİ İPTAL OLDU!

İSTANBUL'DA KAR KALINLIĞI 10 SANTİMETRE

İstanbul'da kar kalınlığı bazı noktalarda 10 santimetreye kadar ulaştı.

İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle AKOM sarı alarmdan kırmızı alarma geçti. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama çalışmaları yaptı. Kar yağışı ile birlikte etkili olan poyraz nedeniyle İDO seferlerinde aksamalar oldu. İETT çeşitli hatlarda 350 ek sefer koydu, İstanbul Metrosu ise seferlerini sıklaştırdı. Kentte etkili olan yağışla birlikte bazı noktalarda kar kalınlığı 20 santimetreye kadar ulaştı. Bölgelere göre kar kalınlıkları şöyle;

"Çamlıca, Riva, Beykoz'un Köyleri, Zekeriyaköy 20 cm
Arnavutköy, Sarıyer, Sancaktepe, Çekmeköy 10 cm
Kağıthane, Maslak 8 cm
Beylikdüzü, Avcılar, İkitelli 6 cm
Beşiktaş, Bakırköy, Bostancı, Ümraniye, Çatalca 5 cm."

AKOM ''kırmızı'' alarma geçti

İstanbul'u sabaha karşı etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ''sarı'' alarmdan ''kırmızı'' alarma geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, AKOM, İstanbul'u sabaha karşı etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle ''sarı'' alarmdan ''kırmızı'' alarma geçti. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama çalışmaları yaptı.

İstanbul'da sabah trafiğinde kar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, bazı sürücülerin emniyet şeritlerini işgal etmeleri nedeniyle kargaşa yaşandı, kaza ve kürüme çalışmalarına gitmek isteyen görevlilerin ulaşımını zorlaştırdı.

Ekipler, dün gece 3 bin 772 ton tuz, 73 ton solüsyon kullandı. Kar yağışının başladığı 19 Ocak'tan bugüne toplam 18 bin 932 ton tuz, 442 ton solüsyon kullanıldı. Karla mücadele ekipleri 9 bölgede 2 bin 406 personel, 870 araç ile gece ve gündüz buzlanmaya karşı çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor.

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) sayesinden buzlanma olan yollara müdahale ediliyor. Sensörlerin algıladığı yol yüzeyi sıcaklığı otomatik olarak merkez bilgisayarlarına iletiliyor. Burada yapılan analizlerle, sahada çalışan küreme ve tuzlama amirlerinin cep telefonlarına 45 dakika öncesinden ''buzlanma başlangıcı müdahale edin'' şeklinde uyarı mesajı gönderiyor. Ekipler belirtilen yolda çalışma yaptıktan sonra yine sensörlerden ''Buzlanmaya müdahale edildi, risk ortadan kalktı'' mesajı geliyor.

Ekipler bu çalışma ile zamandan tasarruf ederek daha çok bölgede çalışma imkanı bulurken önemli miktarda tuz tasarrufu da sağlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının başlattığı ''evsizlere barınma'' çalışmaları, Sarıyer Ferahevler Mahallesi'nde bulunan Metin Oktay Spor Salonu'nda devam ediyor. Bugün itibariyle 368 vatandaşın her türlü imkanı sağlanarak misafir ediliyor.

KAR NEDENİYLE UÇUŞLAR İPTAL OLDU

İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı, Atatürk Havalimanı'nda birçok uçuşun iptaline, birçok uçuşun da gecikmeye girmesine neden oldu.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanı İşletmesi (DHMİ) ekipleri tarafından gece ve gündüz pistte buzlanma tehlikesine karşı çalışma yapıldı. Atatürk Havalimanı apronunda tuzlamayı önleyici solüsyonla önlem alındı. Bu arada iç hat uçuşlarında Hatay Havaalanı sel baskını yüzünden iki günlüğüne tüm uçuşlara kapatıldı. Bugün gerçekleşmesi gereken THY'nin iç hatlarda da Sivas, Sinop, Kahramanmaraş, Nevşehir, Trabzon, Ağrı, Ankara, Batman, İzmir, Hatay, Gaziantep, Kayseri, Dalaman seferleri de yapılamadı.

Dış hatlarda ise İstanbul'dan yapılacak Birmingham, Sofya, Stockholm, Kişinev, Zagrep,Göteborg, Lyon, Paris, Bakü, Brüksel, Simferepol, Selanik, Kahire, Riga, Kahire, Touluse, Budapeşte, Cenova, Hamburg, Lviv, Milano, LubLiyana, Tel Aviv, Priştine, Üsküp, Belgrad, Beyrut, Barcelona, Nice seferi kar nedeniyle seferleri iptal edildi.Kar yağışı nedeniyle pistlerin tamamının açık olmasına rağmen, uçakların buzlanmaya karşı alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yıkanması (De-Icing) işlemi nedeniyle, Atatürk Havalimanı'ndaki seferlerde gecikmeler yaşanıyor.

Araçlar, karlı sokaklara giremedi

İstanbul'da etkili olan kar yağışı ara yollarda vatandaşlara çile çektirdi. Tuzlanmayan ara sokaklar kar tutunca vatandaşlar araçları ile sokaklara girmekte ve sokaklardan çıkmakta güçlük çekti.

Sokaklara girmeye çalışan sürücüler, araçları kayınca vazgeçmek zorunda kaldı. Sürücüler kayan araçları ile kaza yapmamak için gayret gösterdi. Sultangazi ve Gaziosmanpaşa gibi yüksek kesimlerde lapa lapa yağan kar nedeniyle vatandaşlar araçlarını sokaklardan çıkartmak için dakikalarca uğraşmak zorunda kaldı.

Kar, İstanbul'da ulaşımı olumsuz etkiliyor

İstanbul'da hafta sonu başlayan ve sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı trafikte zaman zaman tıkanmalara neden oldu.

Sabah saatlerinden itibaren şiddetini artıran kar yağışı ve fırtına İstanbul'da deniz ve kara ulaşımını olumsuz etkiledi. Marmara Denizi'ndeki rüzgar yüzünden İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) bazı seferlerini iptal ederken, kara ulaşımı da olumsuz etkilendi. Yetkililerin uyarılarına rağmen özel araçları ile yola çıkan sürücüler, trafikte yoğunluğa neden oldu.

Şiddetini artıran karın da etkisiyle yollarda trafik yavaş seyretti. TEM Otoyolu'nda kaygan zemin ve kar yağışı nedeniyle kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

KARS EKSİ 25 DERECEYİ GÖRDÜ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 25 derece ile Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, soğuk havanın etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta eksi 25, Erzurum'da eksi 24, Ardahan'da eksi 22, Erzincan'da eksi 18, Bayburt'ta eksi 16, Ağrı'da eksi 11 ve Iğdır'da eksi 5 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzurum'da eksi 7, Kars ve Ardahan'da eksi 6, Ağrı ve Bayburt'ta eksi 4, Erzincan'da 0 ve Iğdır'da 4 derece olması bekleniyor. Bölgede kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 171, Ağrı'da 92 ve Ardahan'da 8 olmak üzere toplam 271 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ulaşımın sağlanamadığı köylerde özellikle hasta nakillerinde de sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da son 24 saatte, yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 2'si çocuk 5 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince hastaneye ulaştırıldı.

Yetkililer, kar yağışının hafta boyunca etkili olmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; öğleden sonra Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Mardin, Siirt ile Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara'da orta kuvvette, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (2)

ANKARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra hafif kar yağışlı (-2)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu (7)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (12)

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğleden sonra Manavgat ve Alanya ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. (13)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (3)

ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (-7)

VAN: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra kar yağışlı (2)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı (4)

BÖLGELERİMİZDE BUGÜN HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu, Edirne ve Çanakkale dışında bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) esmesi bekleniyor. Bölge genelinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, İzmir ve Manisa dışında bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Aydın ve Muğla çevrelerinde yağmur ve sağanak, Denizli, Kütahya, Afyon ve Uşak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde görülecek olan yağışların; öğleden sonra Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güneyi ile zamanla bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, kıyıları ile öğleden sonra bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve sabah saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN