'Hayallerime yürüyorum'

ÖSS sınavı çıkışı kazada babasıyla kardeşini yitiren Fulya Yalvaç hukuk eğitimini ve yürüyebilmek için tedavisini sürdürüyor

Erzincan'da üniversite sınavı çıkışı yaşadığı kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Fulya Yalvaç, yoğun bakımda kazandığı haberi gelen hukuk fakültesinin 3. sınıfına devam ediyor. Bir yandan derslerine çalışan 21 yaşındaki Yalvaç, diğer yandan ayağa kalkabilmek için tedavisini sürdürüyor. Türkiye Fulya'yı, yaşadığı korkunç kaza ve ardından gelen yaşam mücadelesi ile tanımıştı. Erzincan'da kiremit fabrikası işçisi Sebahattin Yalvaç'ın (42) iki çocuğundan biri olan Fulya Yalvaç'ın çocukluktan bu yana tek hayali okuyup savcı olmaktı. 15 Haziran 2008 günü, ÖSS sınavına girdi. Babası, sınav sonrası kızının yanı sıra eşi Hülya ve oğlu Samet'i de yanına alarak gezintiye çıktı. Erzincan-Sivas karayolunda araç yoldan çıkıp şarampole yuvarlandı. Kazada, Samet Yalvaç (16) olay yerinde yaşamını yitirdi. Baba Yalvaç ile kızı Fulya ise ağır yaralandı. Baba Yalvaç, 15 gün sonunda hayatını kaybetti. Fulya Yalvaç ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Fulya, yaşam mücadelesi verirken, girdiği sınavın sonuçları açıklandı. Fulya Yalvaç, hayallerindeki gibi, il üçüncüsü olarak Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girme hakkı kazandı. Ancak o bunu, aylar sonra yoğun bakımdan çıkınca öğrenebildi.

'HER ŞEY ÇOK İYİ OLACAK'
Fulya kazadan sonra tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Kazada hafif yaralanan ve kızının tedavi süreci boyunca yanından bir an olsun ayrılmayan anne Hülya Yalvaç'ın gayretleriyle hayata sarıldı ve 2009- 2010 eğitim öğretim dönemiyle birlikte Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başladı. Genç kız şimdi okulunun 3. sınıfında başarılı bir öğrenci. Ancak en az dersleri kadar vakit ayırdığı bir başka süreç devam ediyor. Yeniden ayağa kalkacağına inancı tam olan Fulya, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi görüyor. Genç kız, "Benim bir hedefim var bunu sonuçlandırmak için elimden gelenin fazlasını yapacağım. Sınava girdiğimiz gün kaza yaptık. Ben o zamanlarda söylüyordum 'savcı olacağım' diye. Hukuk Fakültesi'ni kazandım. Halen tedavi görüyorum. Ben hiç umudumu yitirmedim. Yürüyeceğim ve okulumu bitireceğim. Her şey iyi olacak" diye konuştu.

'SADECE TSK SAHİPLENDİ'
Tek hayal kırıklığının, bir zamanlar verilen sözlerin yerine getirilmemesi olduğunu belirten Fulya, "Sözler de biz de unutulduk" dedi. Kendilerini sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sahiplendiğini söyleyen Fulya, "Şu an iki ayda bir Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi'nde ücretsiz tedavim sürüyor. Babamdan kalan maaşla hayatımızı sürdürüyoruz. Bizi görenler bize yardım edildiğini düşünüyor ancak biz kimseden hiçbir şey görmedik. Ama tek başımıza da olsak, ben annemin ve arkadaşlarımın desteğiyle hayallerime yürüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN