Anadolu -25'i gördü, havaalanını sel bastı

Kar ve sağanak yağışlarla dondurucu soğuklar yurtta etkisini sürdürüyor. Doğu Anadolu'da sıcaklıklar eksi 25, Trakya'da eksi 15 dereceye kadar düştü. Hatay'da son bir haftada metrekareye düşen yağış miktarı 430 kilograma ulaştı. Buna Suriye'nin baraj kapaklarını açması ile eriyen kar suları da eklenince Asi Nehri taştı. Amik Ovası'nda binlerce dönüm ekili tarım arazisinin yanı sıra köyler sel suları altında kaldı. Tüm önlemlere rağmen sel suları Hatay Havaalanı'na da ulaştı. Pist ve terminal binası su altında kalan Hatay Havaalanı'nda uçak seferleri iki gün iptal edildi.
Hakkâri: Şemdinli ilçesine bağlı Karakoç mezrasında yaşayan Ayhan Olmaz, 112 acil servis yetkililerini arayarak üçüncü çocuğuna hamile olan eşinin doğum sancısı çektiğini ve durumunun ağır olduğunu bildirdi. Ağır hava koşulları ambulans helikoptere geçit vermeyince kriz masası kuruldu. İlçeden 60 kilometre uzaklıktaki mezraya karayolları ekipleri yönlendirildi. Kar kalınlığının yer yer 1.5 metreyi bulduğu Karakoç mezrasına altı saatlik bir çalışmadan sonra ulaşıldı. 25 yaşındaki Emine Olmaz, ambulansla Şemdinli Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.
Doğu Anadolu: Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 25 derece ile Kars'ta ölçüldü. Sıcaklık Erzurum'da eksi 24, Ardahan'da eksi 22, Erzincan'da eksi 18, Bayburt'ta eksi 16, Ağrı'da eksi 11 ve Iğdır'da eksi 5 derece olarak ölçüldü.
Trakya: Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne'de önceki gece sıcaklıklar -15 dereceye kadar düştü. Gündüz ise güneş yüzünü gösterse de rüzgarla birlikte dondurucu soğuklar etkili oldu.
Tunceli: Çığ düşmesi nedeniyle Tunrceli- Erzincan karayolu ulaşıma kapandı. Yolda mahsur kalan araçların kurtarılması için yoğun çalışma yapıldı.

AVRUPA'DA 32 ÖLÜ
Avrupa'nın doğusunu etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklar nedeniyle 32 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ukrayna Acil Durum Bakanlığı, geçen hafta 3 gün içinde 18 kişinin donarak öldüğünü açıkladı. Polonya'da yaşlı ve evsiz en az 10 kişinin öldüğü bildirildi. Sırbistan'ın iç kesimlerinde ise dondurucu soğuklar nedeniyle 3 kişi öldü. Bulgaristan'da da 57 yaşında bir adamın donarak öldüğü kaydedildi.

BİZE ULAŞIN