Cemaat ve bürokrasiye çağrı: Haydi hızlanın

Gayrimenkullerin iadesinin yolu açılmasına rağmen 164 cemaatten yalnızca 14'ü başvurdu. Vakıflar Genel Müdürü Ertem, cemaatlere "son günü beklemeyin" çağrısı yaptı, başvuruların hızlı değerlendirilmesi için harekete geçti

Pazartesi 31.01.2012
ABONE OL
Cemaat vakıflarına ait gayrimenkullerin iadesine imkan sağlayan kanun hükmünde kararnamenin devreye girmesinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen başvuruların az sayıda kaldığını gören Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), süreci hızlandırmak için düğmeye bastı. Bölge müdürlüklerine başvuruların hiç bekletilmeden merkeze iletilmesi talimatı veren Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, "Şubat ayı ikinci toplantısında ilk değerlendirmeyi yapacağız. Şartları taşıyanlarla ilgili olumlu kararımızı vereceğiz. Şubat ayında ilk karar çıkabilir" dedi. SABAH'a konuşan Ertem, 27 Ağustos 2011'de çıkartılan kararnamenin üzerinden yaklaşık 5 ay geçtiğini belirterek şu ana kadar 164 cemaat vakfından 14'ünün 35 gayrimenkulün iadesi için başvurduğunu söyledi. 130 cemaat vakfının, 500 gayrimenkul için başvuru beklediklerini belirten Ertem, "Cemaat vakıfları son günü bekleyecekler diye düşünüyorum. Temmuz, ağustos aylarında yoğun bir müracaatın olacağını düşünüyoruz. Bir önceki düzenlemede 18 aylık süre vardı. VGM, 18 aylık süre bitmeden değerlendirme yapmadı. Bütün müracaatları topladı. Ondan sonra değerlendirme yaptı. Vakıflarda yine böyle olacağına dair bir düşünce var. Bunu kırmaya çalışıyoruz. Bu sefer beklemeyeceğiz. Hangi müracaat olursa olsun Vakıflar Meclisi'ne alıp değerlendirmesini yapacağız. Başvuruların hepsi nasıl olsa toplanacak, şu an müracaat etmemizin bir anlamı yok gibi bir algı var. Bu yüzden müracaatları geciktiriyorlar. Biz de bilgilendirme atağı yaptık. Müracaatlar gelecek. Hızlandıracağız ama temmuz ağustos ayında yoğunluğu azaltmayacağız gibi geliyor" dedi.

'SÜRECİ HIZLANDIRIN' TALİMATI
Değerlendirme sürecinin hızlandırılması talimatını verdiğini kaydeden Ertem, "Bölge müdürlükleri eksik belge gerekçesiyle başvuruyu tutuyordu. Şimdi eksik de olsa belgeleri bize gönderin talimatı verdik. Eksik de olsa biz bakalım dedik. Eksikliğine biz karar vereceğiz. Varsa eksik, tamamlanmasını biz isteyeceğiz" diye konuştu. Ertem "Cemaat vakıfları müsterih olsun. Yapılan müracaatlarla ilgili zamana yayma, geciktirme veya göz ardı etme gibi bir durum söz konusu değil. Yaptığımız düzenleme sıfır problemli çözüm getirecek" dedi.

İLK KARAR ÖRNEK OLACAK
Süreci hızlandırmaya çalıştıklarını kaydeden Ertem, "Müracaatlarınızı yapın, beklemeyin, biz değerlendireceğiz diye bilgilendirmeler yapıyoruz. 35 dosya, Vakıflar Meclisi'nin şubat ayının ikinci toplantısında ele alınacak. İlk değerlendirmeyi bu toplantıda yapacağız. Karar da çıkabilir, eksikliklerin giderilmesiyle ilgili dosya bekletilebilir. Şartları taşıyanlarla ilgili olumlu kararımızı vereceğiz. Şubat ayında ilk karar çıkabilir" diye konuştu. Meclisten karar çıktığı zaman sürecin de hızlanacağını belirten Ertem, "Örnek olsun diye ilk etapta bir karar verelim diye çaba sarf ediyorum, hızlandırmak istiyorum. Bunu gören vakıflar bir an önce gayrimenkullerine kavuşmak için zamana yayılan bu tembelliği giderecektir" dedi.

AİHM'DEKİ DOSYALAR ÇÖZÜLÜR

Cemaat vakıflarının gayrimenkul sorununun çözülmesi için çalışmaların 2002'de başladığını ve bugüne kadar 2 kanun, 1 kanun hükmünde kararname çıkartıldığını anlatan Ertem, "2013 şubat-mart aylarında problemlerin yüzde 99'nun çözüleceğine inanıyorum. Yüzde 1 ihtimalde şu anda göremediğimiz, bilemediğimiz, belki süreç esnasında göreceğimiz bazı problemler çıkabilir diye bir ihtimal veriyorum. Ama evet problemleri çözülecek" diye konuştu. Cemaat vakıflarının gayrimenkulleriyle ilgili AİHM'de az sayıda dosya olduğunu kaydeden Ertem, "Biz bu düzenlemeyi yaptıktan sonra var olan bir, iki dosyanın da geri çekileceğin tahmin ediyorum. İyi niyetle bakıldığı zaman bu düzenlemelerin, isteklerinin çok çok ötesinde ihtiyaçlarını karşıladığını düşünüyorum" dedi.