Diyarbakır'da yangın faciası

Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyünde bir evde çıkan yangında aynı aileden 4'ü çocuk 6 kişi öldü, 2 çocuk da yaralandı.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, köyde geçici köy korucusu olarak görev yapan Mehmet Hanifi Yılmaz'a ait evde saat 05.15 sıralarında yangın çıktığını söyledi. Toprak, olayın çok üzücü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Yangının, sobadaki kömürün benzinle tutuşturulması sonucu meydana geldiğini değerlendiriyoruz. Yangında aynı aileden 4'ü çocuk 2'si yetişkin 6 kişi yaşamını yitirdi. Biri 5 yaşında, diğeri ise 16 yaşında 2 çocuk da yaralandı. Yaralılardan küçük olan çocuğun durumu ağır. Yaralılar, Dicle Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine sevk edildi.''

Yangında ölen 6 kişinin kimliği belirlendi

Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyünde çıkan yangında yaşamını yitiren 6 kişinin kimliği belirlendi.

Ilgın köyünde bir evde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin, Mehmet Hanifi, eşi Hanife ile çocukları Gülistan, Hacı, Eyüp ve Abdurrahman Yılmaz olduğu açıklandı.

Savcının incelemede bulunduğu eve gelen Eğil Kaymakamı Murat Büyükköse, olay hakkında bilgi aldı.
Yangından yaralı kurtulan Adem (5) ile Mehmet Yaşar (16) Yılmaz'ın tedavisi Diyarbakır'daki hastanelerde sürüyor.

Vali Mustafa Toprak taziye ziyaretinde bulundu

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyünde çıkan yangında yaşamını yitiren 6 kişilik Yılmaz ailesinin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Beraberinde İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Erdem ile Ilgın köyüne gelen Vali Toprak, sabaha karşı bir evde çıkan yangında hayatını kaybeden Yılmaz ailesinin yakınlarını ziyaret ederek, başsağlığı diledi.
Toprak, köyde gazetecilere yaptığı açıklamada, aldıkları ön bilgiye göre, benzin veya parlayıcı bir madde ile kömür sobasının yakılması sırasında yangının çıktığını söyledi. Toprak, olayda 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı. Hayatını kaybedenler arasında baba, anne ve çocukların bulunduğunu, ailenin 2 çocuğun da hastanede tedavilerinin sürdüğünü kaydeden Toprak, olay nedeniyle büyük acı yaşandığını ifade etti.

Toprak, yaşamını yitiren 6 kişinin cenazesinin otopsi için Diyarbakır'a gönderileceğini, otopsinin ardından cesetlerin köyde defnedileceğini belirtti.

Öte yandan, yangında hayatını kaybeden anne Hanife Yılmaz'ın diyaliz hastası olduğu öğrenildi. Evden çıkarılan cenazeler de otopsi yapılmak üzere ambulanslarla Diyarbakır'a gönderildi.

BİZE ULAŞIN