Engelleri aştı, kansere yenildi

Kurduğu kitaplıkla görme engelli binlerce gence ışık olan TÜRGÖK'ün kurucusu Gültekin Yazgan, lenf kanseriyle mücadelesi sonrası İzmir'de yaşama veda etti

Görme özürlülerin toplumsal yaşamda yerini alması için unutulmaz katkılar veren eğitimci, yazar, çevirmen, avukat ve Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği'nin (TÜRGÖK) hem kurucusu hem de Onursal Başkanı Gültekin Yazgan (85), önceki akşam tedavi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi'nde hayatını kaybetti. Yazgan'ın ölümü, tüm camiayı yasa boğdu. Gültekin Yazgan, ilkokul beşinci sınıfta henüz 11 yaşındayken pencereden başını uzatarak gökyüzüne baktığı sırada korkunç bir kaza geçirdi. Yukarı doğru kaldırılan pencere, kilidinden kurtulunca Yazgan'ın başına çarptı. İki ayı aşkın süre tedavi gören Yazgan, iki gözünü de kaybetti.

ALS ANCAK'TAN UĞURLANACAK
Yıllar sonra kaleme alacağı "kör uçuş" isimli kitabında yaşadıklarını "Allahaısmarladık bile diyemeden ayrıldığım sınıfıma, kitaplarıma, defterlerime ve de aydınlığa geri dönmüyordum. Yarım kalan oracıkta yarım kalmıştı. Yeni bir yola çıkıştı bu: Kör uçuş başlıyordu" diye anlattı. Yaşamı boyunca sürdüreceği mücadelenin içine giren Yazgan, özel öğretmenlerin desteğiyle Braille (kabartma alfabe) yazı ve İngilizce öğrendi. Ankara Hukuk Fakültesi'ne giden Yazgan, dostu Mithat Enç ile birlikte Altı Nokta Körleri Eğitme ve Kalkındırma Derneği'ni kurdu. Burada Tarih, Sosyal bilgiler ve İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Tülay Yazgan ile evlendi ve 1981'de emekliye ayrıldıktan sonra serbest avukatlığı sürdürdü. İki çocuk babası Yazgan, hayalini kurduğu "körler kitaplığının" temelini 8 yıl önce attı. İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı, kapılarını açtığında büyük bir açığı da kapattı. Yüzlerce görme engelli, dernek tarafından seslendirilen kitaplarla aydınlığa kavuştu. Yazgan, bugün saat 10.30'da kitaplıkta yapılacak törenin ardından Alsancak Hocazade Camisi'nden son yolcuğuna uğurlanacak.

BİZE ULAŞIN