Hisar'da 30 yıllık arsa kavgası

MÜ'ye ait arsayı işgal ettiği gerekçesiyle yıkılan Anadoluhisarı Spor Kulübü'nün yetkilileri, rektörlüğü suçlarken, üniversite cephesi ise tapulu arsalarında sporun dışında gelir elde edildiğini öne sürdü

Pazartesi 31.01.2012
ABONE OL
Türkiye'nin asırlık kulüplerinden Anadoluhisarı Spor Kulübü'nün yıkımının ardından başlayan tartışma sürüyor. 1982'de Marmara Üniversitesi (MÜ) adına tescil edilen arsadan çıkarılan kulüp yetkilileri, rektörlüğün yanlış yaklaşımı nedeniyle yıkımın gerçekleştirildiğini belirtirken üniversite cephesi, tapulu arsanın yıllardır bedelsiz işgal edildiğini savundu.

'BURASI DEVLETİN MALI'
MÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Selçuk, iddialarla ilgili olarak tapulu arsanın yıllardan beri bedelsiz olarak işgal edildiğini belirterek "Burası üniversitenin tapulu arazisi. Yıllardır burayı işgal ediyorlar. Burası devletin malı. Buraya üç kuruş da olsa bedel ödeseler bunun izahı olur. Üniversite arsasını şirketlerin kullanımı için kira sözleşmesi yapılmış. Gelir elde ediyorlar. Orada sadece spor kulübü yok. Lokanta ve seyyar satıcılık yapan insanlar var. Kulüple alakaları yok bunların. Sporun dışında birtakım maksatlarla gelir elde etmek için kullanıyorlar" dedi. Selçuk, Boğaziçi öngörünüm bölgesi ve 1'inci derece doğal SİT alanı olan arazide yapılaşma yasağı bulunan arsanın ne olarak kullanılacağına ilişkin olarak da "Küçüksu çayırının bir kısmı Büyükşehir Belediyesi'nin. Belediye çayırın tamamına bir proje yaptı. Daha önce yıkılan tarihi yapılar ihya edilecek. Kalan kısmı halkın kullanımına açılacak. Üniversite tapulu malını istediği gibi kullanabilir" diye konuştu.

'Yıkım şekli barbarca'
Anadoluhisarı Spor Kulübü ise iddiaları reddetti. 100 yıldan beri spor faaliyetini devam ettirmekten başka amaçlarının olmadığını belirten kulüp başkanı Kamil Adnan Güner, "Bize 'Siz restoran çalıştırıyorsunuz' dediler. Ben kulüp başkanıyım doğma büyüme Hisarlı'yım, restoran görmedim. Yıkım şekli de barbarca. Eğer bizleri tahliye etmek istiyorsa eşyalarımızı alıp götürür, sadece duvarlarımızı yıkardı. Tarihi madalya, sporcu lisansları ve eşyalarımızın hepsi içindeyken yıktılar" dedi.