İşte Türkiye'nin 'yüz' akı ekip

Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin ekibi, dün basına 'gurur' pozu verdi. Hasta Uğur Acar'ın da yürümeye başladığı ve bu hafta sonu kamuoyuna gösterileceği müjdesi verildi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 21 Ocak tarihinde Uğur Acar'a yapılan yüz nakli ile Atilla Kavdır'a gerçekleştirilen çift kol nakli ekibi basına tanıtıldı. Üniversitenin rektörlük binası Senato Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya rektör İsrafil Kurtçephe, rektör danışmanı Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Dinç, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan, Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan olmak üzere 40 kişi katıldı. Ameliyat görevi nedeniyle onlarca kişi ise toplantıya katılamadı.

YÜRÜMEYE BAŞLADI BİLE

Toplantıda yüz ve çift kol naklini gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar'ın durumunun iyi olduğunu belirterek, "Enfeksiyon tedavisi veriyoruz. En ufak sorunumuz yok. Hafta sonu karşınıza çıkaracağız. Kendisi tam olarak motive, herhangi bir sorun yok. Rahat olarak yürüyor. Biz boynunu çevirmemesi için fazla yürütmüyoruz. Boyun damarları bu dönemde çok hassas. Çevirmesi sakıncalı" diye konuştu.

"O TIRAŞTAN BANA DA YAPIN"
Prof. Dr. Özkan, Uğur Acar'ın sakallarının iyice çıkmaya başladığını da söyledi. Uğur'un çok yakında sakal tıraşı olacağını da belirten Özkan, "Uğur, Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan'ın sakal şeklini gördü, çok beğendi. 'Aynısından bana da yapın' dedi. İsteğini yerine getirip tıraş şeklinden ona da yapacağız" dedi. Özkan ayrıca hafta sonu itibariye Uğur'u basının karşısına çıkaracaklarını kaydetti. Dinçkan'ın sakalının top sakal olduğu, Uğur'un da aynı şekilde sakal bırakacağı öğrenildi.

KOL NAKLİNDE KRİTİK SÜREÇ

Prof. Dr. Ömer Özkan, çift kol nakli olan Atilla Kavdır'ın yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edildiğini açıkladı. Yoğun bakımda tedavi gören her hastanın riski bulunduğunu da belirten Özkan, "Yoğun bakımdaki her hasta kritiktir. Çıkmadığı sürece hayati tehlikesi vardır. Önemli olan bu gidişatın geriye gitmemesidir. Atilla'nın durumu geriye gitmiyor, ileriye gidiyor. O kritik devre devam ediyor" diye konuştu. Prof. Dr. Ömer Özkan, dünya çapında yankı uyandıran bu başarıların arkasında bir ekip işi olduğunu söyledi. Özkan, "Bu tür ameliyatlar tek başına yapılacak ameliyatlar değildir. Tüm ekibin katkıları var. Bunlar hiçbir zaman tek başına yapılmaz. 3 ana ekip ortak çalıştık. Organ naklinde bir çığır açılıyor. Burada emeği geçen ve bana verdikleri destekten dolayı herkese teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

"ARTIK MARKA HALİNE GELDİK"
Toplantı öncesi konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe yaptığı konuşmada sağlıkta artık marka haline geldiklerini kaydetti. Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Ayhan Dinçkan ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 1982 yılında ilk böbrek nakliyle hizmet vermeye başladığını hatırlattı.

"ÇARŞAF YOKTU, NAKİL YAPTIK"
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu da Kepez Hastanesi'nde 1982 yılında ilk böbrek naklini yaptıkları zamanı hatırlattı ve "İlk nakli o gün yaptığımız zaman gazeteler, 'Çarşafı olmayan hastanede böbrek nakli yapıldı' diye manşetler çıktı. O hastanede ilk yatan hasta böbrek nakli hastasıdır. Yemeğini evden getirdik. Asistanlarımız hastanın başında bekledi. Hemşiremiz bile yoktu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN