Kar köy yollarına geçit vermiyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Salı 31.01.2012 00:00
Son Güncelleme: Salı 31.01.2012 16:52
ABONE OL

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars ve Ağrı'da 13, Ardahan'da 12, Erzurum'da 9, Iğdır ve Bayburt'ta 5, Erzincan'da 4 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzurum ve Kars'ta eksi 6, Ardahan ve Ağrı'da eksi 5, Bayburt'ta eksi 2, Erzincan'da 0 ve Iğdır'da 4 derece olması bekleniyor. Kar ve tipi nedeniyle Erzurum'da 243, Ağrı'da 158, Ardahan'da 22, Kars'ta 7 ve Iğdır'da 3 olmak üzere 433 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ulaşımın sağlanamadığı köylerde özellikle hasta nakillerinde sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da son 24 saatte, yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 4 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince hastaneye ulaştırıldı.

Yolda mahsur kalan bir kamyon, bir tır ile üç otomobil, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile karayolları ekiplerince kurtarıldı.

Meteoroloji yetkilileri, orta kuvvette esecek rüzgarın çığ ve soba zehirlenmelerine neden olabileceğini belirterek, vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

781 köy yolu ulaşıma kapandı

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde bin 781 köy yolu ulaşıma kapandı.

Gümüşhane İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Akçay, yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle merkez ilçeye bağlı 50, Torul'da 23, Kürtün'de 34 ve Şiran ilçesine bağlı 13 olmak üzere toplam 120 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Kar yağışının devam ettiğini ifade eden Akçay, yağışın durması ile birlikte ekiplerin yol açma çalışmalarına başlayacağını kaydetti.

Muş

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, yaptığı açıklamada, Muş'ta iki günden beri aralıklarla etkili olar kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 90, Malazgirt'te 10, Bulanık'ta 15, Varto'da 10, Korkut'ta 30 ve Hasköy'de 17 olmak üzere toplam 172 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi. Muş'ta kar kalınlığının 77 santimetreye ulaştığını ifade eden Meteoroloji Şube Müdürlüğü yetkilileri de kar yağışının yarın akşama kadar etkili olmasının beklendiğini belirttiler.

Bingöl

Bingöl'de 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle 266 köy yolu ulaşıma kapandı. Bingöl merkez ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle vatandaşlar sokakta güçlükle yürürken, belediye ekipleri ve esnaf da kaldırımlarda biriken karı temizlemeye çalışıyor. Bingöl Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, son 48 saatte etkili olan kar yağışı nedeniyle il merkezinde kar kalınlığının 60 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 1 metreye ulaştığını belirterek, kar yağışının yarın da etkili olmasının beklendiğini söylediler.

Kastamonu

Kastamonu İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, Abana ilçesinde 6, Araç'ta 20, Azdavay'da 15, Bozkurt'ta 31, Cide'de 65, Çatalzeytin'de 20, Daday'da 9, Devrekani'de 10, Doğanyurt'ta 15, Hanönü'nde 3, İhsangazi'de 8, İnebolu'da 64, Küre'de 10, Pınarbaşı'nda 4, Şenpazar'da 17, Taşköprü'de 4 ve Tosya'da 3 olmak üzere toplam 304 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresine bağlı ekipler, kapalı köy yollarının açılması için, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kırklareli

Kırklareli'nde kar yağışı nedeniyle 4 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Kar ve buzlanma nedeniyle Demirköy ilçesine bağlı 4 köy yolu iki gündür ulaşıma kapalı bulunuyor. Kırklareli İl Özel İdare ekipleri ve Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yüksek kesimlerde aralıklarla devam eden kar yağışının Perşembe gününe kadar süreceğini belirttiler.

Bolu

Bolu'da aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle, kent merkezinde kar kalınlığı 25 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 3 metreye yaklaştı. Kar yağışı nedeniyle Bolu merkezde 8 ve Gerede ilçesinde 10 olmak üzere toplam 18 köy yolu ulaşıma kapandı. Bolu İl Özel İdaresi ekipleri, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Karabük

Karabük'te etkili olan kar yağışı dolayısıyla merkezde 14, Eskipazar'da 22 ve Ovacık'ta 18 olmak üzere toplam 54 köye ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin, kapanan köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Elazığ

Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, yaptığı açıklamada, kentte dünden beri etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle merkez ilçe de dahil 11 ilçede bulunan 546 köy yolundan 384'ünün ulaşıma kapandığını bildirdi.

Ağın, Alacakaya, Arıcak, Maden, Keban ve Sivrice'de tüm köy yollarının kapandığını aktaran Bilginoğlu, ilçelerdeki yoğun kar ve tipi nedeniyle bazı yerlerde çalışma yapamadıklarını kaydetti. Havanın düzelme gösterdiği yerlere anında müdahale ettiklerini söyleyen Bilginoğlu, şunları kaydetti:

''Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle bazı yerlerde çalışmalarımızı durdurmak zorunda kaldık. Ama belirttiğim ilçeler dışındaki çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor. Bu bölgelerde de hava durumu az da olsa düzelme gösterdiği zaman kapalı yollara müdahale ediyoruz. Her zaman olduğu gibi önceliğimizi sağlık sorunları ile ilgili ihbar gelen yerlere veriyoruz.''

Malatya

Malatya'da etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle 159 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İlçe ve köylerde 77 iş makinesiyle 24 ekip, yol açma çalışmalarına katılırken, ekipler zaman zaman özellikle yüksek kesimlerde yaşanan çığ düşmeleri sonucu zor anlar yaşıyor. Yoğun yağış alan yerlerde yolu bulmakta zorlanan ekipler, ilk etapta grup yolları açmak için mücadele ediyor. İlçelere bağlı yüksek kesimlerdeki köylere ise yaklaşık 15 gündür ulaşılamıyor.

Hakkari

Hakkari'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 132 köy ile 375 mezra yolu ulaşıma kapandı. Dün gece geç saatlerde başlayan ve halen etkisini sürdüren kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Şehir içi ulaşımın güçlükle sağlandığı kente park halindeki araçlar adeta kara gömüldü. Hakkari Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkilileri ise kente etkili olan kar yağışının iki gün boyunca devam edeceğini belirttiler.

Sakarya

Sakarya'da yoğun kar yağışı nedeniyle 117 köy yolu ulaşıma kapanırken, kent merkezinde çok sayıda trafik kazası meydana geldi. Sakarya Valiliğinden alınan bilgiye göre, Hendek ilçesinde 17, Pamukova ilçesinde 9, Geyve ilçesinde 16, Kaynarca ilçesinde 20, Sapanca ilçesinde 4, Kocaali ve Karasu ilçelerinde 11'er, Taraklı ilçesinde 7, Karapürçek ve Serdivan ilçelerinde 3'er, Akyazı ve Ferizli ilçelerinde 8'er olmak üzere toplam 117 köy yolu ulaşıma kapandı.

Sakarya İl Özel İdaresi ekipleri köy yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Diğer yandan öğle saatlerinde etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle Orhangazi Caddesi'nde çok sayıda trafik kazası meydana geldi. Kaza yapan araçların yolda mahsur kalmaları nedeniyle, caddede uzun araç kuyrukları
oluştu.

Sakarya Meteoroloji İl Müdürü Akif Mamur, yaptığı açıklamada, kar yağışının perşembe gününe kadar devam etmesini beklediklerini belirterek, ''Uzun yılların ortalaması olarak ocak ayında görülen en düşük sıcaklık eksi 8 dereceydi. Bu sabah ise en düşük sıcaklık eksi 5 olarak ölçüldü. Bu gece ve yarın için sıcaklık düşüşleri var'' dedi.