'SAG'ın gözyaşları

Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri (SAG), sahiplerini buldu. Gecede "Artist" en iyi erkek oyuncu ödülü alırken, "Duyguların Rengi" (The Help) filmiyle en iyi kadın ve en iyi yardımcı kadın ödüllerini alan siyahî oyuncular sahnede gözyaşlarına boğuldu

Sinema dünyasının en önemli ödülleri arasında gösterilen 18'inci Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri (SAG), ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. "Duyguların Rengi" (The Help) adlı filmindeki rolüyle ABD'li film yıldızı Viola Davis en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi olurken, "Artist" filmindeki rolüyle Fransız film yıldızı Jean Dujardin en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. "Duyguların Rengi"nde beyaz işverenleri hakkında anlatılması güç hakikatleri dile getiren siyahî oda hizmetçisi rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülen Davis ödülü kazanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Irkçılık ve cinsel ayrımcılık lekesi sadece siyahlar veya kadınlar için geçerli değil. Bu hepimizin üstündeki bir yüktür" dedi. "Artist" adlı filmde canlandırdığı sessiz sinema devrinin en sevilen aktörüyken 1920'lerde sesli sinemaya geçilmesinin ardından zor günler yaşayan bir film yıldızı rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi olan Dujardin ise yaptığı konuşmada, "Çok kötü bir öğrenciydim. Derste anlatılanları dinlemezdim. Her zaman hayal kurardım. Öğretmenlerim beni Ay'daki Jean diye çağırırlardı. Şimdi hayal kurmayı hiçbir zaman bırakmadığımın farkına vardım. Bu hayal için çok teşekkürler" diye konuştu. Octavia Spencer "Duyguların Rengi" filminde canlandırdığı siyahî oda hizmetçisi rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanırken, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü de 82 yaşındaki emektar film yıldızı Christopher Plummer'ın oldu.

OSCAR'IN PROVASI
ABD'de Oscar ödüllerinden önce verilen Sinema Oyuncuları Derneği ödüllerini alanların, Oscar ödüllerini kazanmada da büyük bir avantaj elde ettiği kabul ediliyor. Aynı ödülü geçen yıl kazanan Colin Firth (Zoraki Kral) Natalie Portma (Siyah Kuğu), Chrisitan Bale (Dövüşçü), Melissa Leo (Dövüşçü) geçen yıl verilen Oscar ödüllerinin de sahibi olmuşlardı.

FİLM KATEGORİSİ
EN İYİ KADIN:
Viola Davis / Duyguların Rengi (The Help)
EN İYİ ERKEK: Jean Dujardin / Artist (The Artist)
YARDIMCI KADIN: Octavie Spencer / Duyguların Rengi (The Help)
YARDIMCI ERKEK: Christopher Plummer: Beginners

TV KATEGORİSİ
MİNİ DİZİ EN İYİ KADIN: Kate Winslet, "Mildred Pierce"
MİNİ DİZİ EN İYİ ERKEK: Paul Giamatti, "Too Big to Fail"
DRAMA DİZİSİ EN İYİ KADIN: Jessica Lange, "American Horror Story"
DRAMA DİZİSİ EN İYİ ERKEK: Steve Buscemi, "Boardwalk Empire"
KOMEDİ DİZİSİ EN İYİ KADIN: Betty White, "Hot in Cleveland"
KOMEDİ DİZİSİ EN İYİ ERKEK: Alec Baldwin, "30 Rock"
DRAMA DİZİSİNDEKİ EN İYİ OYUNCU EKİBİ: "Board Walk Empire"
KOMEDİ DİZİSİNDEKİ EN İYİ OYUNCU EKİBİ: "Moder Family"
EN İYİ TEHLİKELİ SAHNE GRUBU ÖDÜLÜ: "Game of Thrones"

DIŞ HABERLER

BİZE ULAŞIN